Metoda gospodarcza budowy domów i ich wykańczania odchodzi powoli w zapomnienie. Polacy nie mają bowiem czasu na to, by realizować inwestycji własnymi rękoma, a wyśrubowane przepisy budowlano-remontowe (standard WT 2021) utrudniają przeprowadzanie jakichkolwiek prac bez specjalistycznej wiedzy. Dzielenie inwestycji na etapy wykonywane przez pomniejszych podwykonawców okazuje się zatem nie tylko mało wydajne i efektywne, ale też nieopłacalne finansowo. W jakim modelu inwestycyjnym budować zatem dom jednorodzinny? Najlepiej wybrać opcję stawiania budynku i jego wykańczania pod klucz.

Dom pod klucz, czyli jaki?

Budowa domu pod klucz to inwestycja kompleksowa, od postawienia budynku, po wykończenie od A do Z. Oznacza to, że jeden generalny wykonawca podejmuje się przygotowania takiego obiektu, który po zakończeniu prac będzie zdatny do zamieszkania. W zależności od zapisów umowy i standardu usług pod klucz inwestor liczyć może zatem na wnętrza gotowe do umeblowania lub nawet już umeblowane, wyposażone w wybrane sprzęty i udekorowane.

Model inwestycyjny pod klucz uwzględnia szeroki zakres prac zaliczanych do stanu surowego otwartego, stanu surowego zamkniętego, stanu deweloperskiego i stanu wykończonego, zwanego właśnie stanem pod klucz. Wykonawca przeprowadza tym samym roboty ziemne, prace murarskie i dekarskie, montaże stolarki okienno-drzwiowej oraz wszelkich instalacji, a także dziesiątki procesów remontowych: malowanie, tynkowanie, tworzenie zabudowy suchej, glazurowanie, układanie parkietów itp.

Ile trwa budowa domu pod klucz i komu jest polecana?

W zależności od powierzchni stawianego budynku, zakresu prac, wybranej przez inwestora technologii i dostępności ekipy budowlanej, dom pod klucz powstaje w ciągu nawet kilku miesięcy. Porównując czas stawiania obiektu w takim modelu inwestycyjnym z metodą gospodarczą, wypada on nawet kilkukrotnie szybciej. Wpływa to znacznie na obniżone koszty za usługi budowlane. Jeśli chodzi zaś o to, komu polecane jest budowanie domu w modelu pod klucz, najczęściej z takiej opcji korzystają:

  • osoby mieszkające poza polską,

  • osoby zapracowane,

  • osoby, które w całości chcą pokryć inwestycję ze środków własnych,

  • osoby, które uzyskały kredyt w wysokości, która umożliwi budowę i wykończenie domu za jednym razem,

  • emeryci,

  • deweloperzy sprzedający nieruchomości – mowa przede wszystkim o budynkach wielorodzinnych w stanie deweloperskim lub pod klucz z wydzielonymi mieszkaniami gotowymi do sprzedaży i natychmiastowego zamieszkania.

Ile kosztuje dom pod klucz i komu powierzyć inwestycję?

Budowa i wykończenie domu pod klucz to zadanie dla szeroko wyspecjalizowanych firm budowlano-remontowych, które mają za sobą wiele pomyślnie zrealizowanych inwestycji. Doskonałym przykładem jest przedsiębiorstwo ze Zgierza BUDOWA WIĘCKOWSKI, które specjalizuje się w stawianiu budynków jedno i wielorodzinnych. Tacy generalni wykonawcy często współpracują z biurem projektowania wnętrz, które wybrał inwestor, aranżując każde pomieszczenie według ściśle wyznaczonego projektu. Dzięki temu liczyć można solidne wyremontowanie i dom niczym z magazynów wnętrzarskich. Jak przedstawiają się zaś koszty budowy po klucz?

Wbrew mylnym opiniom model inwestycyjny pod klucz nie jest znacznie droższy od budowania domu do stanu deweloperskiego i etapowego wykańczania. Różnica polega głównie na tym, iż inwestor musi przed rozpoczęciem wszystkich prac dysponować całym budżetem. Nie rozkłada zatem inwestycji na części. Liczyć może jednak na zoptymalizowany podatek VAT na fakturach za usługi i towary, a często też na hurtową cenę materiałów budowlanych również z dodatkowymi rabatami.