Cięcie wodą jest technologią, która wykorzystuje wodę pod wysokim ciśnieniem wraz z zawieszonym w niej materiałem ściernym. Często ta metoda nazywana jest obróbką strumieniowo-ścierną, której można poddawać bardzo wiele rożnych materiałów. Jedną z najbardziej istotnych zalet jest duża precyzja oraz brak ingerencji w strukturę danego materiału czy tworzywa sztucznego. W tym artykule dowiesz się, na czym dokładnie polega ta technika, jakie ma zalety i zastosowanie.

Cięcie czystą wodą i w połączeniu z materiałem ściernym

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii proces cięcia wodą jest wykonywany zautomatyzowanie dzięki wykorzystaniu maszyn CNC sterowanych numerycznie. Maszyny do cięcia czystą wodą oraz wodą z dodatkiem materiału ściernego wykorzystują ciśnienie ponad 3500 barów. Takie sprężenie jest możliwe dzięki użyciu specjalnie skonstruowanych pomp. Podczas cięcia strumieniem wodnym wykorzystywane są specjalne głowice stalowe, gdzie powstały strumień jest kształtowany i wypychany przez otwór (o średnicy od 0,1 do 0,4 mm) wykonane z ultra-twardego materiału, jak diament, szafir lub rubin. Dzięki temu możliwe jest przekształcenie ciśnienia wody na jej dużą prędkość, czyli nic innego, jak zmiana energii potencjalnej w kinetyczną. Im wyższe jest ciśnienie, tym większa będzie prędkość strumienia tnącego.

Cięcie czystą wodą znajduje zastosowanie do obróbki cienkich i miękkich materiałów, jak np. pianka, guma czy niektóre gatunki drewna. Aby zwiększyć wydajność procesu i umożliwić cięcie nawet grubych i twardych metali, kamieni, akrylu, ceramiki, kompozytów, związków fenolowych czy porcelany, konieczne jest dodanie materiału ściernego, jak np. garnetu, czyli granatu almandynowego, będącego ścierniwem uniwersalnym, niemetalowym, pochodzenia naturalnego. Podczas cięcia ścierniwo jest podawane do strumienia wody wydostającego się przez głowicę przez specjalnie skonstruowany mieszacz. Innymi słowy woda staje się swoistego rodzaju nośnikiem ścierniwa, a cięcie z udzielałem materiału ściernego połączonego z cieczą charakteryzuje się niezwykle dużą wydajnością oraz efektywnością.

Zalety cięcia wodą

Cięcie abrazyjne oprócz tego, że jest niezwykle dokładne, nie narusza struktury wewnętrznej materiału oraz nie powoduje żadnych odkształceń, a uzyskane krawędzie są wolne od wszelkich nierówności, mogących obniżać jakość produktu końcowego. Podczas takiego rodzaju cięcia nie wytwarzają się żadne szkodliwe dla człowieka lub środowiska pyły lub substancje, a w niektórych przypadkach otrzymany finalnie wyrób nie wymaga żadnych dodatkowych procesów wykończeniowych. Ponadto, obróbka hydro-ścierna sprawdza się nawet przy dużych grubościach materiałów. Przebiega niezwykle wydajnie i szybko. Dla stali kwasoodpornej grubszej niż 20mm jest najbardziej ergonomiczną metodą obróbki.

Jeżeli chcesz skorzystać z takich usług, to najlepiej wybrać profesjonalną firmę taką jak Elektroprofit z Siemianowic Śląskich, gdzie spotkasz się z fachowa obsługą i doradztwem na najwyższym poziomie. Dzięki możliwości seryjnej produkcji powtarzalnych elementów, metoda cięcia wodą znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, gdzie duże znaczenie ma precyzja produkowanych elementów. Firma Elektroprofit realizuje zlecenia wykorzystując zaawansowaną technologię cięcia różnorodnych materiałów przy użyciu wody pod ciśnieniem już od 2009 roku. Dysponuje stołem roboczym o wymiarach 3000x1500 mm oraz sprzętem, który pozwala na cięcie materiałów o grubości do 90mm. Świadczy usługi tnące różnych materiałów, takich jak metale kolorowe, stal zwykła, granit, tytan, tworzywa sztuczne, marmur i guma. Ponadto firma oferuje obróbkę drewna oraz stali narzędziowej lub nierdzewnej na tokarkach, frezarkach, gilotynach i prasach.