Okna w różnych formach stanowią istotne elementy każdego budynku, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Zapewniają odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń, doprowadzają świeże powietrze – można zatem powiedzieć, że w dużym stopniu to one odpowiedzialne są za komfort użytkowania budynku niezależnie od jego charakteru. Warto pamiętać, że stanowią część izolacji termicznej, a na parametry w tym aspekcie wpływ ma sposób montażu.

Zastosowanie ciepłego montażu okien

Ciepły montaż okien to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnej metody wykorzystującej wyłącznie piankę poliuretanową. Celem tej techniki jest osadzenie i uszczelnienie ościeżnic w taki sposób, by straty ciepła przez okna były możliwie jak najmniejsze. Będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku okien energooszczędnych, pozwoli bowiem prawdziwie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie budynku. Niewątpliwym atutem montażu warstwowego, bo tak inaczej można nazwać ciepły montaż, obok zwiększonej szczelności okien jest przedłużona żywotność połączenia ramy okiennej z ościeżnicą. Zastosowana tu izolacja jest bowiem skutecznie chroniona przed zagrażającymi jej czynnikami zewnętrznymi. Trwałość ta pozwala znacznie odsunąć w czasie konieczność ewentualnego remontu i wymiany okien.

Na potrzeby ciepłego montażu okien stosowane są trzy warstwy uszczelniające. Inaczej zatem niż w przypadku tradycyjnej metody, tu prace należy powierzyć specjalistom. Warto przy tym wybrać firmę, która tak jak wrocławski producent okien, firma Mitbau, w ramach swoich usług prowadzi zarówno sprzedaż, jak i montaż stolarki okiennej. Warstwami, które zostają położone w ramach montażu warstwowego są warstwa wewnętrzna (paroszczelna), chroniąca piankę montażową przed parą wodną gromadzącą się w pomieszczeniu, a także środkową, pełniącą funkcję właściwej izolacji termicznej wypełniającej przestrzeń między ramą okienną a ścianą. Ostatnia warstwa, zewnętrzna, chroni izolacje przed szkodliwym działaniem wody.

Energooszczędne okna PVC lub aluminiowe

Jak już wspomnieliśmy, ciepły montaż znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku okien energooszczędnych. Ich użycie budynkach o różnym przeznaczeniu pozwala ograniczyć koszty energii elektrycznej oraz ogrzewania, których ceny nieustannie rosną. Okna energooszczędne mogą być wykonane z PVC lub aluminiom oraz występować w wariantach zewnętrznych, w tym mieszczą się też okna balkonowe i tarasowe, czy wewnętrznych – jako przeszklenia. Szeroka paleta kolorów pozwala natomiast bez trudu dopasować stolarkę okienną do stylistyki elewacji czy pomieszczenia.

Dużą popularnością w budownictwie mieszkaniowym cieszą się energooszczędne okna PVC. Jest tak ze względu na ich świetne parametry izolacyjne, walory estetyczne oraz przystępną cenę. W tendencje nowoczesnej architektury i dekoratorstwa doskonale wpisują się jednak również okna aluminiowe. Do niedawna spotykane głównie w obiektach użytku publicznego coraz chętniej stosowane są również przez projektantów domów jednorodzinnych. Autem okien aluminiowych jest możliwość tworzenia wąskich ram bez straty na wytrzymałości. Pozwala to maksymalnie zwiększyć dostęp światła do wnętrza.