Obsługa sieci kanalizacyjnych odbywa się dzisiaj z zastosowaniem zaawansowanych technologicznie sprzętów. Dzięki nim błyskawicznie można lokalizować zatory oraz precyzyjnie serwisować uszkodzone przewody, separatory tłuszczu czy też studzienki.  Duże znaczenie przy utrzymaniu wysokiego stanu technicznego kanalizacji ma metoda WUKO, którą stosuje się między innymi do czyszczenia rur i innych elementów infrastruktury kanalizacyjnej. Na czym polega ta technika i co skrywa się za skrótem WUKO?

Czym jest metoda WUKO?

Skrót WUKO odnosi się do polskiej Wytwórni Urządzeń Komunalnych, która specjalizuje się w produkcji wysokiej klasy zabudów asenizacyjnych na pojazdach ciężarowych między innymi marek MERCEDES i MAN. Mowa przede wszystkim o specjalistycznych pompach, kompresorach, zbiornikach, wężach oraz aparaturze kontrolno-pomiarowej, czyli o nowoczesnym osprzęcie służący do szeroko rozumianego serwisowania kanalizacji, w tym do ciśnieniowego udrażniania przewodów kanalizacyjnych.

Tym właśnie potocznie zwie się metodę hydrodynamiczną WUKO, która polega na wprowadzeniu do kanałów komunalnych kamer inspekcyjnych i dysz czyszczących, pozwalających na wtłaczanie dużej ilości wody pod wysokim ciśnieniem. Ciecz bez trudu przepycha zatory, usuwając też zabrudzenia, wędrujące następnie do zbiornika pojazdu asenizacyjnego. Najlepsze auta z nowoczesnym osprzętem zbierają zatem osady i nieczystości płynne, a także mogą być wykorzystane do opróżniania odstojników, szamb przydomowych oraz zbiorników bezodpływowych.

Kiedy można zastosować metodę WUKO?

Metoda WUKO ma szerokie zastosowanie – oznacza to, że można ją z powodzeniem wykorzystać zarówno przy czyszczeniu kanalizacji, jak i przy nagłym jej zatkaniu. Najlepsze firmy asenizacyjne oferują zatem ciśnieniowe udrażnianie zarówno przewodów o niewielkich, jak i dużych średnicach. Wiele pogotowi kanalizacyjnych jest w stanie z wykorzystaniem pojazdów WUKO oczyścić nawet złożone instalacje dużych zakładów przemysłowych lub osiedli mieszkaniowych.

Jeśli chodzi o rodzaje nieczystości, które można z powodzeniem usunąć dzięki wtłoczeniu do przewodów kanalizacyjnych dużej ilości wody pod ciśnieniem, zalicza się do nich zatory zbudowane z: osadów tłuszczy, kamieni, żwiru, piasków, włosów, papieru oraz innych śmieci. Metoda WUKO pozwala nawet przetkać kanały zatkane gałęziami. Kiedy jeszcze można ją wykorzystać? Firma asenizacyjna HYDRO SEB ze Srocka proponuje ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji również w ramach okresowej konserwacji przewodów. Rekomendowane jest bowiem, by przepłukiwać kanały i rury przynajmniej raz w roku.

Zalety metody WUKO

Zalet metody WUKO jest wiele, a najważniejszą z nich jest bezinwazyjna obsługa kanalizacji i szamb. Woda pod ciśnieniem nie doprowadza do uszkodzeń wewnętrznego poszycia przewodów i jest też bezpieczna dla środowiska. Zanieczyszczenie trafiają zawsze do pojazdu asenizacyjnego, dlatego ograniczone jest ryzyko skażenia danego terenu. Zminimalizowane jest również wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji podczas jej czyszczenia.

Kolejną zaletą udrażniania przewodów kanalizacyjnych metodą hydrodynamiczną jest wysoki poziom jej zautomatyzowania. Operatorzy sterują nowoczesną aparaturą w sposób zdalny (sterowanie radiowe), a tym samym nie są narażeni na toksyczne wyziewy z kanalizacji. Nie muszą oni również sterować wężami przy użyciu własnej siły, co wpływa znacznie na skrócenie czasu całego procesu czyszczenia. Ono przebiega zaś w ściśle ustalonych warunkach, za co odpowiada aparatura kontrolna pojazdu WUKO. Udrażnianie hydrodynamiczne jest zatem bezpieczne, błyskawiczne, stosunkowo tanie oraz niebywale skuteczne. Serwis kanalizacji może się odbywać nawet nocą i to bez obawy o precyzję.