Choć ze skrótem WUKO można spotkać się stosunkowo często, to mało kto zdaje sobie sprawę, z czym tak naprawdę ma do czynienia. Otóż jest to potoczne określenie techniki czyszczenia kanalizacji metodą ciśnieniową. Sama nazwa natomiast pochodzi o specjalistycznych pojazdów służących do przeprowadzania tego typu prac. Technologia wysokociśnieniowa gwarantuje uzyskanie najlepszych możliwych rezultatów. Z jakimi informacjami na jej temat warto się zatem zapoznać?

WUKO, czyli co?


W ujęciu teoretycznym i praktycznym czyszczenie kanalizacji przy wykorzystaniu metody ciśnieniowej polega na wprowadzeniu do rur specjalistycznie zaprojektowanego węża, który znajduje się na wyposażeniu pojazdów WUKO. Do wykonania zlecenia stosuje się węże o różnych średnicach, aczkolwiek wspólnym mianownikiem łączącym wszystkie ich rodzaje, jest przepływająca przez nie woda pod ogromnym ciśnieniem. Elementem niezbędnym do sprawnego przeprowadzenia robót, są również głowice ciśnieniowe wykonane ze stali nierdzewnej.

Po wprowadzeniu do średnicy rur węża głowica odpowiada za właściwą regulację wysokości ciśnienia, a współpracująca z całym systemem pompa – tłoczy wodę, dzięki czemu różnego rodzaju osady i zanieczyszczenia zostają oderwane od wnętrza rur. Po zakończeniu całego procesu nieczystości odprowadzane są do zbiornika samochodu WUKO. Najlepsze efekty ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji osiąga się przy wykorzystaniu dysz rotacyjnych, które są w stanie usunąć nawet wieloletnie osady wapienne. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie są największe zalety czyszczenia ciśnieniowego?


Pomysł z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem do czyszczenia kanalizacji, nie jest oczywiście przypadkowy. Okazuje się bowiem, że metoda ta gwarantuje uzyskanie wielu praktycznych korzyści. Jakich konkretnie? W pierwszej kolejności z pewnością trzeba wspomnieć, iż jest to jedna z najmniej inwazyjnych technik. Dzięki temu wykonawcy mogą mieć absolutną pewność co do tego, że nawet podczas czyszczenia instalacji, która lata świetności ma już dawno za sobą, nie dojdzie do uszkodzenia jej najważniejszych elementów.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Hydro Seb, niewątpliwie do największych zalet metody ciśnieniowej czyszczenia kanalizacji trzeba zaliczyć wysoką skuteczność oraz uniwersalność zastosowania. WUKO bez żadnych obaw można stosować nie tylko do instalacji sanitarnych, ale także deszczowych. Jako że podczas prac do wody nie dodaje się środków chemicznych, metodą uznaje się także za ekologiczną i przyjazną środowisku naturalnemu. Oczywiście nie należy zapominać też o tym, że czyszczenie ciśnieniowe to także dobre rozwiązanie profilaktyczne, stosowane w celu konserwacji i utrzymania w należytym stanie technicznym