Zaniedbany komin to nie tylko obniżona sprawność systemu grzewczego, ale także zagrożenie dla całego budynku. Duży odsetek pożarów kamienic, domów jednorodzinnych czy innego typu obiektów jest związana właśnie z brakiem odpowiedniego zabezpieczenia przewodów kominowych. Te powinny być okresowo sprawdzane pod kątem szczelności, ciągu, a także czystości. Zapchany komin musi być dokładnie – mechaniczne i chemicznie – oczyszczony przez kominiarza.

Ocena stanu technicznego przewodu kominowego

Czyszczenie przewodu kominowego przez kominiarza rozpoczyna się od złożonego przeglądu całej instalacji. Specjalista nie tylko sprawdza stan samego komina, ale także kotła, systemu grzewczego oraz wentylacji. Dzięki innowacyjnym miernikom oraz kamerom termowizyjnym kominiarz może także określić stopień zanieczyszczenia przewodu kominowego różnymi zabrudzeniami stałymi.

Największe zagrożenie stanowią gniazda insektów oraz ptaków, a także oczywiście warstwa sadzy o chropowatej powierzchni. To ona znacznie hamuje przepływ strumienia spalin, nawet przy zaledwie dwumilimetrowej warstwie.

Czyszczenie mechaniczne i chemiczne komina

Po ocenie stanu technicznego przewodu kominowego oraz określeniu tego, jaki stopień i rodzaj zabrudzenia ma miejsce, kominiarz wybiera metody oczyszczania. Dobiera się je według wielu parametrów. Inną metodę i sprzęt stosuje się przy kominach ceglanych, inne przy przewodach betonowanych, a jeszcze inne przy instalacjach z prefabrykowanych elementów metalowych. Istotne jest także to, jaką średnicę ma przewód, jaka jest jego długość, a także czy wylot jest umieszczony na dachu płaskim, czy też spadzistym. Przed oczyszczaniem ważne jest zatem przeprowadzenie wizji lokalnej, a nawet stworzenie opracowania technicznego określonych procesów.

W uproszczeniu można jednak wyróżnić techniki czyszczenia oparte o wykorzystanie obrotowych, półautomatycznych szczotek czyszczących z odpowiednim obciążnikiem, a także metody chemiczne z wykorzystaniem aktywnego proszku. Ten pokrywa zalegającą smołę i sadzę aktywnymi gazami, które pozwalają na oderwanie się zanieczyszczeń. Chemiczne czyszczenie często odbywa się od dołu przewodu kominowego.

Naprawa techniki palenia i wyznaczenie terminów przeglądu

Cały proces czyszczenia komina powinien zakończyć się kilkoma ważnymi procedurami. Zawsze wypełnia je Zakład Usług Kominiarskich Janusz Tyczyński, Andrzej Szymański S.C. O jakich działaniach mowa? Przede wszystkim kominiarz powinien przygotować i wydać protokół czyszczenia komina. Warto, aby wyznaczył również datę kolejnego oczyszczania. Pamiętać przy tym należy, iż przepisy mówią o corocznych przeglądach przewodów kominowych oraz o kwartalnym czyszczeniu kominów. Jest to obligatoryjny obowiązek dla zarządców wszystkim obiektów z wyjątkiem domów jednorodzinnych. W ich przypadku jednak warto wypełniać wskazane postanowienia rozporządzeń. Jest to ważne m.in. do celów likwidacji szkód wynikających z pożarów.

Oprócz zaplanowania kolejnych wizyt kominiarza, ważne jest także to, aby specjalista zweryfikował prawidłowość technik palenia. Ich regulacja/naprawa pozwala rozwiązać problem szybkiego gromadzenia się sadzy. Wpływa to też na ergonomiczne użytkowanie kotłów. 

Zakład Usług Kominiarskich Janusz Tyczyński, Andrzej Szymański S.C. - oferta

Zakład Kominiarski Janusza Tyczyńskiego i Andrzeja Szymańskiego z siedzibą w Błoniu powstał w 1993 roku i od tego czasu zyskał szerokie grono zadowolonych Klientów. Doświadczenie kominiarzy jest gwarantem wykonywania pracy na najwyższym poziomie - dokładnie i fachowo. Zakład świadczy kompleksowe usługi kominiarskie w domach i obiektach użytkowych. W zakres usług wchodzą: przeglądy kominów, konserwacja przewodów kominowych, odbiory kominiarskie wraz z protokołem, wydawanie opinii dla zakładów gazowniczych i nadzoru budowlanego, udrażnianie i uszczelnianie kominów, pomiary ciągów kominowych oraz inspekcje i ekspertyzy kominiarskie. Wykwalifikowani kominiarze wykonają również przeglądy instalacji gazowych, okresowe kontrole stanu technicznego przewodów kominowych, a także skutecznie zabezpieczą przewody kominowe przed ptakami.