Jesteś o krok od postawienia wymarzonego domu, ponieważ w rękach trzymasz pełną dokumentację zawierającą granice działki, plan i zagospodarowanie terenu. Zanim jednak rozpocznie się budowa, należy przeprowadzić geodezyjne tyczenie budynku. Dlaczego jest ono tak istotne? Ponieważ bez wyznaczenia punktów orientacyjnych, nawet najbardziej doświadczona ekipa budowlana nie będzie w stanie wykonać fundamentów i zrobić murów.

Przebieg tyczenia budynku

Co więcej, taka próba mogłaby się zakończyć estetyczną i konstrukcyjną katastrofą, a  chyba nikt z nas nie chciałby mieszkać w domu, który może się w każdej chwili zawalić. Dlatego głównym celem tyczenia budynku jest dopasowanie go w konkretną przestrzeń i ulokowanie go we właściwy sposób, zgodnie z projektem architektonicznym. Proces ten polega na wyznaczeniu przez geodetę kilku punktów – głównych osi naziemnych i podziemnych oraz punktów narożnych. Może to zrobić, używając metody kołkowej lub ław ciesielskich.

Opis metod wytyczania obiektu na gruncie

Metoda kołkowa nie jest zbyt dokładna, dlatego coraz częściej odbywa się to przy użyciu tej drugiej. Opiera się ona na stawianiu konstrukcji składających się z dwóch kołków i poprzecznej deski, w którą wbija się gwoździe, pozwalające na rozciągniecie sznurka bądź drutu wyznaczającego linie fundamentów. Wytyczanie obiektu na gruncie wymaga również zwrócenia uwagi na wiele innych elementów zawartych w przepisach m.in. o zachowaniu minimalnych odległości względem granicy. W przypadku równoległego ulokowania domu do ścian bez okien wynosi ona 3 m, a 4 m od tych z otworami okiennymi i drzwiowymi. Natomiast, gdy ściana jest usytuowana do granicy w sposób nierównoległy, to przyjmuje się zasadę zachowującą 4 metry do najbliższej krawędzi zewnętrznej drzwi lub okien w ścianach zwróconych w stronę tej granicy i 3 m do najbliższego narożnika, ryzalitu bądź wykuszu budynku. Gdy prace zostaną zakończone, to należy dokonać kontrolnego pomiaru, który można w razie potrzeby skorygować.  Następnie otrzymujemy szkic tyczenia i wpis do dziennika budowy, który potwierdza wykonanie prac.

Komu należy powierzyć to zadanie?

Tyczenie budynku jest zadaniem, które wymaga odpowiednich umiejętności, doświadczenia, a przede wszystkim kwalifikacji. Oznacza to, że może je wykonać wyłącznie geodeta z uprawnieniami i posiadający specjalistyczne urządzenia. Takim fachowcem jest Jakub Juchniewicz, którego biuro znajduje się w Wałbrzychu w województwie dolnośląskim i na jego terenie świadczy swoje usługi. Obejmują one m.in. podziały działek; usługi kartograficzne – tworzenie map do celów projektowych, map powykonawczych; badania poziomu wody gruntowej; podziały geodezyjne na terenach budowlanych; rozgraniczenie nieruchomości; wznowienia granic działki; inwentaryzacje powykonawcze oraz wznowienia znaków granicznych. Zatrudnieni w jego pracowni geodeci dokładają wszelkich starań, aby ułatwić klientom indywidualnym i przedsiębiorcom dokładne zaplanowanie wszystkich prac. Dlatego, jeśli potrzebujesz pomocy z tego zakresu, nie zwlekaj i skontaktuj się z nimi właśnie teraz!