Gładzenie ścian nie różni się zasadniczo od szpachlowania. Działanie to powinno być przeprowadzane z zastosowaniem podobnych zasad. W tym przypadku na ścianę nakłada się gładź, która jest kolejną warstwą mającą charakter wyrównujący powierzchnię. Proces pozwala osiągnąć jeszcze gładszą ścianę. W ten sposób dobrze przygotujemy ją do malowania lub nałożenia tapet.

Wybór, a także odpowiednie przygotowanie gładzi

Gładź jest innym materiałem od masy szpachlowej. Przygotowanie sypkiej postaci preparatu przeprowadza się tak samo, jak w przypadku środka szpachlowego. Zasadnicze znaczenie ma urobienie właściwej ilości zaprawy. Koniecznie trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta produktu. Wodę należy dodać we właściwych proporcjach. Składniki trzeba mieszać, aż do osiągnięcia konsystencji zbliżonej do masła. Warto zlecić gładzenie profesjonalnej firmie budowlanej, która zadba o idealny wygląd ściany.

Jak należy aplikować gładź?

Do tej czynności należy przystąpić po całkowitym wyschnięciu nałożonej pierwotnie masy szpachlowej i przygotowaniu zaprawy. Przed aplikacją gładzi przy użyciu szpachelki, a także szerokiej pacy usunąć widoczne nierówności. Następnie można przystąpić do gładzenia. Proceder ten powinien przebiegać podobnie do szpachlowania. Po przygotowaniu zaprawy nakłada się ją na pacę, a w dalszej kolejności rozprowadza na całej powierzchni ściany – podkreśla specjalista reprezentujący przedsiębiorstwo Mark-Bud Marek Nowakowski, które trudni się świadczeniem usług budowlanych i wykończeniowych.

Szlifowanie ściany

Po aplikacji gładzi przychodzi czas na jej zeszlifowanie. Dzięki temu uda się osiągnąć idealnie wyrównaną powierzchnię. Do tego zadania koniecznie należy użyć papieru ściernego wyróżniającego się granulacją od 100 do 150. Papier trzeba nakładać na specjalnie przystosowaną tackę. Wskazane działanie należy rozpocząć od elementów narożnych. W tym przypadku doskonale sprawdzi się kostka do szlifowania. Zapewne przyniesie ona wspaniałe rezultaty. W narożnikach należy ścierać delikatnie gładź z góry do dołu. W dalszej kolejności niezbędnym działaniem jest zeszlifowanie pozostałych części ścian. To pozwala uzyskać idealną powierzchnię perfekcyjnie przygotowaną do kładzenia tapety lub malowania.