Ze względu na swoje cechy charakterystyczne metale są wykorzystywane do produkcji różnych przedmiotów. W celu nadania im odpowiedniego kształtu oraz właściwości mechanicznych poddaje się je obróbce. Jedną z metod obróbki jest hartowanie metali oferowane przez firmę Metal Service, której siedziba znajduje się w miejscowości Dziarnówko położonej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Sprawdź, na czym polega hartowanie i jakie korzyści daje. Zapraszamy do lektury!

Hartowanie metalu – co to jest?

Metale to grupa pierwiastków chemicznych o metalicznych właściwościach. Jakie to właściwości? Między innymi połysk, duża gęstość oraz dobre przewodnictwo cieplne. To właśnie te cechy charakterystyczne sprawiają, że metal jest wykorzystywany w tak wielu dziedzinach. Aby nadać mu odpowiedni kształt oraz właściwości poddaje się go obróbce, a hartowanie metalu to właśnie rodzaj obróbki cieplnej. Polega ono na nagrzaniu danego materiału do odpowiedniej temperatury tzw. temperatury hartowania, utrzymaniu jej przez określony czas oraz natychmiastowym schłodzeniu metalu. Proces ten stosowany jest przez firmę Metal Service szczególnie w przypadku obróbki stali, która bez odpowiedniego hartowania byłaby mało wytrzymałym, giętkim materiałem. Przed hartowaniem metalu należy dokładnie określić temperaturę, szybkość nagrzewania, czas przetrzymywania oraz szybkość chłodzenia, gdyż nieodpowiednio przeprowadzona obróbka może doprowadzić do częściowego lub całkowitego zniszczenia metalowego przedmiotu.

W jakim celu hartuje się metale?

Podczas obróbki cieplnej, która odbywa się w wysokiej temperaturze, dochodzi do zmian w strukturze metalu, co jest celem procesu hartowania. Przedstawiciel przedsiębiorstwa Metal Service dodaje:

Hartowanie metalu ma na celu także poprawę właściwości materiału, dzięki takiej obróbce zyskuje on m.in. większą twardość oraz wytrzymałość.

Hartowanie sprawia również, że surowiec staje się odporny na ścieranie. Dzięki hartowaniu możliwe jest więc m.in. tworzenie wytrzymałych przedmiotów. Z hartowanej stali tworzy się np. noże i ostrza przemysłowe. Gdyby nie proces hartowania stalowe przedmioty wręcz gięłyby się w rękach.

Firma Metal Service specjalizuje się w obróbce metalowych elementów. Przedsiębiorstwo dysponuje odpowiednim sprzętem, dzięki któremu jest w stanie świadczyć usługi najwyższej jakości. Specjaliści firmy służą fachowym doradztwem, a metody pracy dobierają zgodnie z oczekiwaniami klientów.