Konserwacja dachów domów jednorodzinnych jest ważna zarówno w przypadku pokryć ceramicznych, jak i tych przygotowanych z blachodachówek modułowych czy trapezowych. Serwis dachu istotny jest dla jego nienagannego wyglądu, a także utrzymania wysokich parametrów technicznych. Konserwowany dach znacznie dłużej wytrzymuje bez konieczności wymiany jego elementów. Na czym polega zatem pielęgnacja pokryć dachowych?

Przegląd dachu przez uprawnionych specjalistów

Pierwszym etapem konserwacji dachu jest zawsze jego przegląd. Jego zakres zależy od rodzaju więźby dachowej, pokrycia dachowego, obróbek blacharskich, a także powierzchni dachowej. Podczas przeglądu sprawdzane są wszystkie elementy dachu. Szczególnie ważne jest weryfikowanie stanu technicznego systemów rynnowych, umocowań łączników, a także pokryć dachowych wokół okien i świetlików. Dobrze przeprowadzany przegląd pozwala wyznaczyć odpowiednie sposoby serwisu dachu: jego naprawy, czyszczenia oraz malowania.

Kto zajmuje się przeglądami dachów? Zadanie to można zlecić firmom remontowo-budowlanym, a także dekarskim. W przypadku domów jednorodzinnych specjaliści budownictwa mieszkalnego będą najlepsi. Takich znaleźć można w przedsiębiorstwie SZKALT-BUD Bogdana Szkuta. Pracownia ta nie tylko zajmuje się jednak malowaniem i konserwacjami dachów, ale także budową domów nawet do polecanego stanu pod klucz.

Profesjonalne czyszczenie dachów

Dachy nigdy nie powinny być czyszczone przez użytkowników domu. Prace na wysokościach muszą bowiem odbywać się przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi zabezpieczających, a także w ramach najbardziej restrykcyjnych standardów BHP. Istotny jest także dobór metod czyszczenia oraz środków chemicznych. Nie mogą one bowiem naruszać warstwy wierzchniej pokrycia czy tym bardziej wnikać  w elementy głębsze więźby dachowej.

Obecnie najczęściej do oczyszczania dachów stosuje się myjki ciśnieniowe. Pomocne są również myjki parowe, które generują temperaturę pary wodnej w granicach 100 stopni Celsjusza. Obie metody mają przy tym uniwersalne zastosowanie. Świetnie nadają się dla dachów z blachy, jak i z dachówek ceramicznych. Myjki pozwalają także dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, a praca z ich wykorzystaniem jest szybka oraz bezpieczna.

Dlaczego zaś czyszczenie dachów jest tak ważne? Brud niestety sprzyja rozwojowi korozji, zacieki wyglądają nieestetycznie, a sadza od komina może naruszać strukturę pokrycia. Zabrudzenia są również niebezpieczne dlatego, że zatrzymują na dachach wilgoć. Brak czyszczenia dachu to zatem ryzyko przeciekania. Wpływa to również na pogorszoną termoizolacyjność.

Malowanie pokryć dachowych i elementów metalowych

Malowanie pokryć dachowych to nie tylko sposób na przywracanie im blasku i intensywności koloru. Proces ten polega na doborze odpowiednich powłok zabezpieczających. To one gwarantują dodatkową ochronę przed kamieniami wirującymi w powietrzu, przed gradem, korozją, wilgocią, zabrudzeniem, promieniami UV oraz przed mrozem. Malowanie powinno odbywać się w dobrą pogodę tak, by farba lub powłoka bezbarwna zdążyły zaschnąć. Przy takiej konserwacji dachu nie można zapomnieć o obróbkach blacharskich, okapach, rynnach oraz wszystkich krawędziach.

W przypadku większości roztworów do malowania dachów należy tworzyć nimi przynajmniej dwie warstwy. Inne specyfiki dostępne są do konserwacji dachów z blachodachówki, a inne dla dachówek ceramicznych. Jak często należy zaś malować dach? Zależy to od wielu czynników. Jeśli dom ogrzewany jest węglem i jest umiejscowiony w okolicy, w której unosi się dużo zanieczyszczeń kwasowych, malowanie może być konieczne nawet raz na dwa lata. Domy ekologiczne, których konstrukcje nie są narażone na oddziaływanie spalin, wytrzymują bez takiego serwisu znacznie dłużej.