Sprawna instalacja elektryczna bez dwóch zdań jest warunkiem koniecznym przy eksploatacji budynków różnego przeznaczenia. W tym celu, szczególnie w przypadku obiektów użyteczności publicznej lub zakładów pracy, ich właściciele muszą zadbać o jej regularną konserwację. Przeprowadzają ją wykwalifikowani elektrycy, którzy po wstępnej ocenie stanu technicznego podejmują się konkretnych czynności naprawczych.

Obowiązek przeglądów

Kontrola stanu technicznego instalacji elektrycznej powinna odbywać się regularnie we wszystkich budynkach bez względu na ich przeznaczenie. Mowa tutaj zarówno o obiektach mieszkalnych, użyteczności publicznej, zakładach produkcyjnych, biurowcach, jak i infrastrukturze wypoczynkowej. Obowiązek dopilnowania takiego przeglądu spoczywa na zarządcy lub właścicielu budynku. Częstotliwość jego wykonywania jest określona w przepisach prawa budowlanego, niemniej jednak taka procedura nie jest wymagana w przypadku domów jednorodzinnych. Prace konserwacyjne w trakcie użytkowania powinny odbywać się minimum raz na pięć lat. Z reguły przegląd instalacji elektrycznej wykonuje się częściej, gdyż pod uwagę bierze się także jej wiek, sposób eksploatacji, charakter budynku i wyniki poprzedniej kontroli.

Cel systematycznej konserwacji

Regularne sprawdzenie stanu technicznego jest niezmiernie istotną czynnością, gdyż sprzyja wykryciu przedwczesnych awarii oraz usterek, które mogą je spowodować. Ponadto głównym celem jest nie tylko utrzymanie sprawności, ale przede wszystkim minimalizacja ryzyka pożarowego na skutek niepożądanego zawarcia. Szczególną uwagę na systematyczną konserwację powinno zwrócić się w budynkach, które są wyposażone w stary typ instalacji, tzw. puszkowej, która bywa niezwykle podatna na uszkodzenia. Ważne, aby przeprowadzenie kontroli zostało zlecone uprawnionym do tego specjalistom, na przykład z Zakładu Instalatorstwa Elektrycznego Jana Buczka, znajdującego się na terenie Wrocławia.

Zakres prac kontrolnych

Pierwszy etap badania polega na ogólnej ocenie instalacji elektrycznej w budynku. W tym celu wykonuje się niezbędne pomiary w zakresie między innymi rezystencji izolacji, spadku napięć, uziemienia, jak również wykonania prób funkcjonalnych i operacyjnych. Jeżeli budynek jest wyposażony w instalację odgromową, to ona również podlega kontroli. Na podstawie otrzymanych wyników elektrycy mogą podjąć decyzję o zakresie konkretnych prac konserwacyjnych.

Z reguły polegają na zabezpieczeniu przewodów przed wystąpieniem spięcia, a także zachowaniu sprawności wyłączników różnicowo-prądowych. To od ich prawidłowego działania zależy natychmiastowe odcięcie zasilania w instalacji w razie porażenia prądem lub wystąpienia pożaru. Kompleksowa konserwacja polega także na wymianie wszystkich wadliwych komponentów wewnętrznych i zewnętrznych oraz ocenie wydajności sieci elektrycznej w budynku. Tak wykonana kontrola jest w stanie ochronić nie tylko sam budynek, ale również jego użytkowników, zapewniając prawidłowe działanie wszystkich urządzeń.