W starym budownictwie często można znaleźć materiały, które obecnie nie są stosowane lub korzysta się z nich sporadycznie. Jednym z nich jest papa używana dawniej do pokrywania dachów.  Niekiedy budowlańcy posługują się nią dziś, jednak robią to w określonych warunkach i w nowoczesny sposób. Do krycia dachów papę wykorzystuje firma dekarska LAKOR-DACH z Rogoźna.

Czym jest papa?

Papa jest bardzo popularnym tworzywem służącym do pokrywania dachów. To smolisty materiał w czarnym kolorze stosowany zazwyczaj na płaskich powierzchniach. Kładzie się ją na spodniej części, pod właściwym pokryciem dachu. Wyróżnia się dwa rodzaje papy: asfaltową i termozgrzewalną.  Pierwsza jest używana coraz rzadziej, ponieważ układanie może stwarzać problemy. Jednak z drugiej strony dobrze sprawdza się przy uzupełnianiu ubytków, a jej cena nie jest wysoka. Papę termozgrzewalną stosuje się obecnie bardzo często. Jest odporna na warunki atmosferyczne, wysokie temperatury, nie pęka w miejscach zagięć, a jej trwałość to około 25 lat. O to, którą z nich zastosować, należy zapytać pracowników firmy dekarskiej LAKOR-DACH z Rogoźna. Fachowcy na co dzień zajmujący się takimi usługami z pewnością pomogą dokonać wyboru.

Jak pokryć dach papą?

Krycie dachu papą nie jest trudną czynnością. Wymaga jednak doświadczenia, dokładności i umiejętności posługiwania się palnikiem gazowym. Pokrywanie dachu papą polega na:

  1. Zadbaniu o bezpieczeństwo i higienę pracy poprzez założenie odzieży chroniącej przed wysoką temperaturą.
  2. Sprawdzeniu temperatury, przy której można rozwijać rolki z papą. Jej wartość musi odpowiadać tej podanej przez producenta.
  3. Sprawdzeniu, czy powierzchnia dachu jest mokra. Papy nie wolno kłaść na wilgotnej powierzchni, na przykład po opadach deszczu.
  4. Zagruntowaniu powierzchni specjalnym produktem.
  5. Rozgrzaniu palnikiem gazowym spodniej warstwy papy, czyli bitumu.
  6. Dociśnięciu zakładek papy specjalnym urządzeniem.

Podczas krycia dachu papą należy także pamiętać o właściwej izolacji kominów, otworów wentylacyjnych lub rynien. W przypadku układania drugiej warstwy ważne jest, by nowe rolki papy przykryły łączenia warstwy pierwszej.

Kiedy warto pokryć dach papą?

Papa jest bardzo dobrym środkiem naprawczym dachów wyłożonych wcześniej tym materiałem. Ponowne jej użycie pozwoli na uniknięcie wysokich kosztów naprawy innymi metodami. Jeżeli dach domu ma spadek większy niż 20 stopni, to papy nie wolno układać. Pod wpływem działania promieni słonecznych może się odklejać i spadać. Ten materiał nie gwarantuje również skutecznej izolacji. Zapobiega utracie ciepła, ale tym samym utrudnia odparowanie wilgoci. Decyzję o pokryciu dachu papą warto podjąć wspólnie z firmą dekarską LAKOR-DACH z Rogoźna. Będzie ona uwarunkowana aspektami technicznymi budynku i potrzebami mieszkańców. W tych kwestiach warto poradzić się osób doświadczonych w branży dekarskiej.