Lakierowanie proszkowe to obecnie jedna z najpopularniejszych technik wykorzystywanych przy malowaniu różnych konstrukcji i detali metalowych. Gwarantuje ona wysoką trwałość i świetny efekt wizualny, a to wszystko w błyskawicznych procesach. O nich więcej opowiadają w dalszych częściach artykuły fachowcy z firmy KOLORMET z Mielca, która specjalizuje się w piaskowaniu, spawaniu, gięciu, cięciu laserowym oraz właśnie lakierowaniu proszkowym metali. 

Lakierowanie proszkowe w pigułce

Lakierowanie proszkowe zwane również proszkowym malowaniem metali to efektywna metoda pokrywania elementów metalowych wysokiej klasy farbami w proszku. Mowa o naelektryzowanych cząstkach, które silnie przylegają do wykańczanej powierzchni dzięki siłom elektrostatycznym. Jak wyjaśniają specjaliści z firmy KOLORMET, możliwe jest to tylko i wyłącznie dzięki zastosowaniu specjalistycznych maszyn oraz specyfików. Dodają oni, że lakierowanie proszkowe odbywa się w specjalnych komorach z odzyskiem farby, co podwyższa szybkość prowadzenia prac przy jednoczesnej oszczędności na energii i używanych materiałach. Czy jednak tylko na malowaniu opiera się cały proces lakierowania proszkowego?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: nie. Przy lakierowaniu proszkowym bardzo ważne jest wygrzewaniu wykończonego elementu w specjalistycznym piecu. Panuje w nim temperatura od 140 do 200°C, a ona pozwala na stopienie i polimeryzację warstwy proszku przylegającego do metali. Dzięki temu powłoka lakiernicza jest mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne czy korozję. Jeśli chodzi zaś o efekt wizualny, lakierowanie proszkowe oferowane przez pracownię KOLORMET to malowanie metali w dowolnej kolorystyce RAL z wykończeniem: matowym, półmatowym, połyskliwym, o strukturze drobnoziarnistej oraz o fakturze z grubym uziarnieniem.

Lakierowanie proszkowe i jego zastosowanie

Technika lakierowania proszkowego jest dzisiaj bardzo ceniona. Specjaliści z firmy KOLORMET stosują ją na zlecenie zakładów przemysłowych, producentów meblarskich, koncernów motoryzacyjnych, warsztatów samochodowych czy przedsiębiorstw budowlanych. Lakierowanie doskonale sprawdza się na przykład przy pokrywaniu farbami:

  • felg,

  • obudów sprzętów AGD/RTV,

  • mebli i akcesoriów meblarskich,

  • grzejników i ruch,

  • balustrad, ogrodzeń i poręczy,

  • prefabrykowanych konstrukcji stalowych.

W wielu przypadkach lakierowanie proszkowe poprzedzone jest jednak piaskowaniem, czyli wygładzaniem powierzchni metali obróbką strumieniowo-ścierną, która oparta jest o wykorzystanie drobnego ścierniwa wydobywającego się ze specjalnego agregatu pod wysokim ciśnieniem.

5 zalet lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe jest niewątpliwie innowacyjne i korzystne zarówno dla wykonawcy – np. firmy KOLOMET – jak i zleceniodawców. Technika ta przede wszystkim ceniona jest bowiem za:

  1. Błyskawiczne i równomierne pokrywanie metali farbami proszkowymi, nawet jeśli mowa o małych detalach lub gabarytowych konstrukcjach.

  2. Ergonomiczność i ekologiczność, czyli odzysk farby w specjalistycznej komorze oraz brak wyzwalania do atmosfery niebezpiecznych związków.

  3. Wysoką trwałość i estetykę wykonanych powłok, które wytrzymują ciężkie warunki np. pogodowe i zapewniają ciekawy wygląd metali.

  4. Stosunkowo niską cenę wykonania zwłaszcza w przypadku zleceń seryjnych oraz przy długofalowej współpracy z lakiernią proszkową.

  5. Szerokie zastosowanie, czyli wysoką przydatność przy wykańczaniu przedmiotów o różnym przeznaczeniu, rozmiarach, kształtach czy wartości.