Większości osób beton kojarzy się z czymś ciężkim, siermiężnym, a zarazem opornym. Metaforycznie określa się jego mianem przeszkody, które stają nam na drodze oraz ludzi, których trudno przekonać do innej racji, niż ich własna. Przez lata ten materiał budowlany narastał złą sławą, wywołując głównie negatywne skojarzenia.

Tymczasem okazuje się, że współcześnie beton znów wraca w branży budowlanej do łask i przestaje być kojarzony z szarą nicością, która niegdyś wypełniała większość przestrzeni. Obecnie wiele firm, domów czy hal powstaje dzięki wykonaniu posadzek z betonu, a następnie poddaniu ich obróbce mechanicznej. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Co to jest beton?

Mianem betonu określa się niejednorodny materiał budowlany, który powstaje przede wszystkim z połączenia cementu, wody i kruszywa. W efekcie otrzymujemy ciało lepkoplastyczno-stałe, które jest współcześnie powszechnie stosowane w branży budowlanej. Jego wynalezienie datuje się na około 200 rok p.n.e., kiedy to wykorzystywano go w Asyrii oraz starożytnym Rzymie. Wytwarzano go wówczas z piasku i drobnych kamieni, połączonych z zaprawą wapienną. Dopiero w XIX wieku, po wynalezieniu cementu portlandzkiego, zaczęto go stosować we współcześnie znanej postaci. Pierwszą betonową konstrukcją na świecie w tym znaczeniu była latarnia morska Eddystone w zatoce Plymouth.

Jak wygląda mechaniczna obróbka posadzek i nawierzchni?

Łatwa dostępność betonu i niska cena tego materiału sprawia, że nie traci obecnie na popularności. Niestety, także i wytrzymały beton potrafi się zużywać i niszczeć, wymaga więc początkowej obróbki, a z biegiem czasu kolejnych obróbek i renowacji. Wszystko po to, by zapewnić nie tylko żywotność naszej posadzki, ale także poprawić jej wygląd.

Do najczęściej stosowanych czynności, jakie obejmuje mechaniczna obróbka betonu, należy szlifowanie posadzek i odnawianie ich, bądź też przygotowywanie betonowej powierzchni pod zupełnie nową posadzkę renowacyjną. W tym celu stosuje się także śrutowanie i frezowanie betonu, by nadać mu odpowiednią szorstkość oraz zniwelować nierówności a także usunąć zanieczyszczenia trwałe. Firmy zajmujące się mechaniczną obróbką posadzek, jak przedsiębiorstwo DARP w Poznaniu, oferują często także nacinanie, bruzdowanie oraz inne działania, służące pozbyciu się ewentualnych wad nawierzchni.

Polerowanie betonu – co to takiego?

Ponieważ coraz więcej obiektów – nie tylko hale przemysłowe, ale też biura czy domy – powstaje, wykorzystując betonowe posadzki, firmy budowlane starają się zapewnić jak najlepszą jakość podłoża oraz jego żywotność. W tym celu stosuje się między innymi polerowanie betonu, czyli poddawanie go odpowiedniej obróbce mechanicznej. Polega ona na szlifowaniu i polerowaniu podłoża, a następnie dokonaniu impregnacji lub krystalizacji. Mają one na celu nie tylko zabezpieczyć posadzkę przed uszkodzeniami lub zabrudzeniami, ale także wzmocnić ją, nadając jej dłuższą żywotność i ułatwiając dalszą konserwację posadzki. W przypadku starszego betonu przed polerowaniem usuwa się z podłoża stare powłoki, takie jak klej, żywice czy płytki, następnie wyrównuje powierzchnię i dopiero poddaje ją zabiegom pielęgnacyjnym, by zapewnić jak najlepszy efekt na długie lata.