Każdy budynek z czasem ulega stopniowemu niszczeniu. Dotyczy to nie tylko domów prywatnych, ale również budowli użytku publicznego. W celu poprawy jego stanu, przeprowadzane są różne zabiegi konserwacyjne, a także remonty i modernizacje. W przypadku starych budynków ogromną zmianę w wyglądzie i funkcjonalności może przynieść modernizacja. Sprawdź, na czym to polega oraz czym się różni od remontu.

Na czym polega modernizacja budynku?

Zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy o PIT, modernizacja stanowi formę ulepszenia środka trwałego. Ulepszenie polega tu na unowocześnieniu, poprawie stanu lub wprowadzeniu szeregu zmian, które mają na celu przystosowanie budynku do pełnienia nowej funkcji. Jako przykłady można podać takie działania, jak montaż klimatyzacji lub windy w danym środku trwałym czy też wykonanie instalacji centralnego ogrzewania. W wyniku modernizacji każdorazowo mamy do czynienia z zwiększeniem wartości użytkowej budowli. Dzięki wprowadzonym zmianom, budynek staje się bardziej funkcjonalny, bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu. 

Modernizacja służy jednak nie tylko względom praktycznym. W jej zakresie mieszczą się także zmiany wizualne, które powodują podniesienie walorów estetycznych środka trwałego. Są to wszelkie modyfikacje architektury, które sprawiają, że budynek staje się bardziej nowoczesny i przystosowany do obecnie panujących trendów architektonicznych. Efekty modernizacji w dużej mierze zależą jednak od projektanta, z którym zawrzemy współpracę. Warto postawić na sprawdzone biura projektowe – na przykład na firmę Creator Architekt Agnieszka Kulikowska z Tczewa.

Creator Architekt to biuro architektoniczne specjalizujące się w projektowaniu domów, budynków mieszkalnych i wnętrz. Składa się z doświadczonych architektów i projektantów, którzy tworzą indywidualne projekty spełniające oczekiwania klientów. Oferuje kompleksowe usługi wykańczania wnętrz oraz remontów, wspierając na każdym etapie realizacji projektu. Biuro cieszy się opinią dobrego architekta i zaufaniem klientów dzięki profesjonalnemu podejściu i szerokiemu zakresowi usług. Firma proponuje gotowe projekty domów oraz możliwość stworzenia projektu z wykończeniem na życzenie klienta. Działalność koncentruje się na tworzeniu wysokiej jakości projektów domów łączących nowoczesność z tradycją polskiego budownictwa.

Modernizacja, a remont budynku

Definicję remontu określa ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane. Według przepisów, remont polega na wykonaniu w obiekcie budowlanym robót budowlanych, które mają odtworzyć stan pierwotny. Dopuszczalne jest jednak stosowanie innych wyrobów budowlanych, niż początkowo. Remont nie prowadzi więc do podwyższonej wartości użytkowej środka trwałego – jego celem jest podtrzymanie lub przywrócenie wartości. Wymieniane są wszelkie zużyte elementy, odnowione zostają części budynku, które z biegiem lat uległy zniszczeniu. Modernizacja natomiast zakłada dodatkowe inwestycje, które realnie wpłyną na wyższą wartość budynku i poprawią jego stan w stosunku do stanu pierwotnego.