Jednym ze sposobów ogrzewania wszelkiego rodzaju budynków jest ogrzewanie olejowe. Materiał opałowy, jak i każde inne paliwo - również olej, wymagają odpowiedniego przechowywania. Materiały muszą mieć również odpowiednie warunki spalania. W związku z tym, do ogrzewania olejowego niezbędny jest właściwy montaż kotła. Takie rozwiązanie pozwala na efektywność, sprawność i ograniczenie kosztów ogrzewania. Sprawdź, co warto wiedzieć w tym zakresie.

Czym się charakteryzuje ogrzewanie olejowe?

Olej opałowy cechuje się bezobsługowością, a także wysoką efektywnością. Warunkiem jest jednak zamontowanie właściwego kotła olejowego. Z myślą o oszczędnościach, wiele właścicieli domów jednorodzinnych, decyduje się na ten sposób ogrzewania w okresie jesienno-zimowym. Ogrzewanie olejowe łączy się często z innym systemem ogrzewania, na przykład za pomocą kominka.

Wśród olejów opałowych wyróżnia się olej lekki oraz ciężki. Budynki przemysłowe oraz te o większej powierzchni zwykle korzystają z rozwiązania w postaci ciężkiego oleju opałowego. Idealnie sprawdza się również w elektrociepłowniach. Ten rodzaj oleju powstaje na zasadzie połączenia elementów z destylacji i przetwarzania ropy naftowej.

Potrzeby ogrzania domu jednorodzinnego, skupiają się wokół właściwości lekkiego oleju opałowego. Olej ten ma poprawne parametry użytkowe, ma niską zawartość siarki. Lekki olej opałowy należy do grupy olejów ekologicznych.

Montaż kotła olejowego

Jak już wspomniano, kotły olejowe wyróżnia pewien brak obsługi i pełna automatyzacja, dzięki czemu postrzegane są jako jeden z najwygodniejszych form użytkowania materiałów opałowych. Należy jednak pamiętać, że montaż kotła warto powierzyć doświadczonej firmie, takiej jak Energia Serwis, którą prowadzi Marek Dobrowolski.

Drugim ważnym aspektem jest wybranie odpowiedniego urządzenia.  Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim sprawność, która pozwala na dostarczenie informacji o tym, ile paliwa potrzebuje konkretne urządzenie do ogrzania budynku. Następnym, godnym uwagi parametrem jest moc kotła. Jego właściwa wartość pozwala na określenie zapotrzebowania ciepła. Te zaś jest wynikiem zastosowania właściwych technologii izolacyjnych, które zostały użyte do budowy domu.

Po wyborze kotła, ostatnim - również ważnym elementem - jest jego właściwy montaż. Kocioł to urządzenie, które przez cały czas ulega eksploatacji, zatem dobrym rozwiązaniem jest wybór firmy, która udzieli dodatkowo gwarancję na wykonaną usługę.