Nadzór saperski to niekiedy usługa konieczna, ponieważ bez niej nie da się przeprowadzić niektórych prac budowlanych. Prace ziemne na terenie budowy – szczególnie gdy obejmuje ona duży obszar – powinny być ściśle monitorowane. Do  zadań nadzoru saperskiego należy między innymi wykrycie przedmiotów niebezpiecznych w gruncie, a także ich wydobycie i wywóz w celu zneutralizowania lub zniszczenia. Czym dokładnie zajmują się specjaliści?

Gdzie stosuje się nadzór saperski?

Przeprowadzenie kontroli saperskiej przed rozpoczęciem budowy nie zawsze jest możliwe. W takich właśnie ustanawia się nadzór saperski. Dzięki takiemu działaniu możliwe jest bieżące monitorowanie prac ziemnych na terenie budowy.

Rozpoznanie saperskie jest konieczne w przypadku takich inwestycji, które obejmują duży obszar bądź znajdują się w miejscach, gdzie możliwe jest występowanie pozostałości po działaniach wojskowych.  Niebezpieczne przedmioty, a także substancje żrące i łatwopalne mogą mieć również pochodzenie przemysłowe. Najczęściej jednak nadzór saperski ustanawia się wtedy, kiedy istnieje podejrzenie, że na danym obszarze mogą występować niewybuchy bądź niewypały.

Terenami, na których nadzór saperski ustanawia się stosunkowo często, są grunty przeznaczone pod budowę dróg i autostrad. Taki nadzór jest potrzebny również w przypadku newralgicznego obszaru, na którym w przeszłości mogły się toczyć działania wojskowe. Nadzór saperski wprowadza się także wtedy, kiedy teren pod daną inwestycję znajduje się na obszarze z utrudnionym dostępem, a także wtedy, kiedy nie da się go wcześniej skontrolować za pomocą specjalistycznych urządzeń.

Jak przebiega nadzór saperski?

Wybuchy i niewypały, pomimo wielu lat, które minęły od zakończenia II Wojny Światowej, to wciąż istotne zagrożenie. Mogą znajdować się zarówno w gruncie, jak i pod wodą, dlatego w przypadku planowania większej inwestycji budowlanej najlepiej zwrócić się do specjalistycznej firmy oferującej usługi i nadzór saperski, jak przedsiębiorstwo Dikar usługi saperskie Dariusz Kruszyński.

Nadzór umożliwia szybką reakcję w przypadku wykrycia zagrożenia oraz jego wyeliminowanie bez długich przestojów na placu budowy. Natychmiastowe działanie i nadzór specjalisty to także gwarancja bezpieczeństwa osób, które przebywają na danym obszarze.

Monitorowanie prac ziemnych na terenie budowy wykonywane jest przez wykwalifikowanego specjalistę, który na bieżąco prowadzi rozpoznanie saperskie. Dzięki temu kolejne etapy inwestycji mogą przebiegać bez zakłóceń i ryzyka, że na terenie budowy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.