Wszystkie obiekty budowlane bez względu na swoje przeznaczenie muszą być przede wszystkim bezpieczne dla ich użytkowników. Dlatego w każdym szanującym się państwie, wszelkie kwestie związane z procesem budowlanym są tak bardzo szczegółowo uregulowane. Także ocena stanu technicznego budynku przeprowadzana jest w trosce o nasze bezpieczeństwo. Czym dokładnie jest i kiedy jest przeprowadzana?

Co zawiera ocena stanu technicznego budynku?

Jest wykonywana w celu uzyskaniu informacji o wszystkich wykrytych zagrożeniach i wadach konstrukcji oraz innych nieprawidłowościach wpływających na bezpieczeństwo. W zależności od dokładności i zakresu przeprowadzonej oceny stanu technicznego budynku wydana może zostać opinia techniczna bądź ekspertyza budowlana. Pierwszy dokument tworzony jest w wyniku oględzin budynku oraz przeglądu projektu, na podstawie którego została wykonana budowla. Taka diagnoza ze względu na mniejszą ilość zebranych danych opiera się przede wszystkim na doświadczeniach zawodowych eksperta. Bardziej szczegółową oceną jest ekspertyza budowlana, bo zawiera w sobie wszelkie zagadnienia związane z konstrukcją oraz przeznaczeniem budynku. Sporządzona jest na podstawie badań i wyliczeń wytrzymałości poszczególnych elementów konstrukcji tj. fundamentów, ścian, stropów, dachu itp. Dzięki takiemu połączeniu teorii z praktyką zdecydowanie łatwiej ustalić przyczyny zaistniałych nieprawidłowości oraz wskazać skuteczne sposoby ich usunięcia.

Kto może dokonywać opinii i ekspertyzy budowlanej?

Opinia budowlana może być przeprowadzona przez technika budowlanego lub inżyniera, który posiada uprawnienia budowlane. Autorem ekspertyzy jest zaś osoba posiadająca uprawnienia budowlane bez ograniczeń. Może to być również rzeczoznawca budowlany oraz jednostka badawczo-rozwojowa. 

Kiedy jest przeprowadzana ocena stanu technicznego budynku?

Badanie stanu technicznego budynku najczęściej przeprowadzane jest przez firmę myDOMProjekt w następujących przypadkach:

  • przy zakupie domu lub mieszkania – w celu uniknięcia nieprzewidzianych wydatków związanych z ewentualnymi naprawami wad konstrukcyjnych budynku, o których sprzedający nie wiedział lub też celowo zataił informacje o nich,
  • przed modernizacją lub zmianą sposobu użytkowania obiektu – w tym przypadku ekspertyza jest obowiązkowa, bo wymagają tego przepisy prawa. Jej sporządzenie wskazane jest też dla naszego bezpieczeństwa, czy ograniczenia nieprzewidywalnych kosztów związanych z tą inwestycją,
  • w przypadku, gdy zostaną zauważone jakieś niepokojące uszkodzenia –wszelkie pęknięcia ścian czy rysy na stropach zawsze lepiej skontrolować, aby upewnić się, że nic nam z tego powodu nie będzie grozić.