Najlepsze firmy zajmujące się instalacjami klimatyzacyjnymi nie tylko oferują dobór klimatyzatorów oraz ich montaż, ale także konserwacje, serwis czy przeglądy. Bardzo ważną usługą, z której powinien korzystać każdy właściciel, czy to systemu MULTI SPLIT, czy też SPLIT, jest też odgrzybianie jednostek wewnętrznych i zewnętrznych wraz ze wszystkimi przewodami. Na czym polega taki proces i dlaczego jest on tak ważny? O tym opowiadają specjaliści z firmy KLIMASYSTEM Lublin.

Dlaczego każda klimatyzacja musi być odgrzybiana?

Fachowcy z firmy KLIMASYSTEM przypominają, iż odgrzybianie klimatyzacji to bezsprzeczny obowiązek zarówno właścicieli systemów domowych, jak i tych montowanych w biurach, sklepach czy hotelach. Nawołują do tego również producenci klimatyzatorów, a nawet sanepid. Dlaczego każda klimatyzacja musi być odgrzybiana?

Specjaliści lublińskiej pracowni KLIMASYSTEM zdradzają, że podczas eksploatacji klimatyzacji na ich tacce ociekowej, we wszystkich przewodach, a także w filtrach nagromadzają się liczne drobnoustroje, od bakterii i wirusów począwszy, na grzybach kończąc. Są one bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka, mogąc doprowadzić do zapalania spojówek lub nawet do poważnych chorób układu oddechowego czy płuc. Użytkownicy klimatyzacji nie mogą zatem dopuścić do rozwoju całych kolonii takich mikroorganizmów.

Ponadto podstawą do odgrzybiania klimatyzatorów i agregatów zewnętrznych jest chęć utrzymania ich w najwyższej sprawności. Okresowa dezynfekcja oraz oczyszczanie dobrze wpływają na działanie systemów filtracyjnych, parownika, wentylatorów czy pompek skroplin. Tym samym przez długie lata można utrzymać sprzęt w wysokiej sprawności technicznej i bez konieczności wykonywania drogich naprawach. Fachowcy firmy KLIMASYSTEM dodają, że nieodgrzybiona klimatyzacja to ryzyko dużych strat energetycznych oraz nieprzyjemnych zapachów.

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji?

Odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko usuwanie mikroorganizmów namnożonych w całym systemie. Specjaliści KLIMASYSTEM zawsze łączą tego typu serwis z usługą przeglądu klimatyzatorów, przewodów oraz agregatów zewnętrznych. Ważne jest zatem określenie wydajności chłodniczej instalacji oraz sprawności działania jej funkcji grzejnej. W razie potrzeby wykonywane są bowiem różne prace naprawcze czy uzupełnianie czynnika chłodniczego. Na czym zaś polega samo odgrzybianie klimatyzacji?

Nasza firma odgrzybia klimatyzację różnymi technikami, które dopierane są w zależności od rodzaju urządzenia oraz poziomu rozbudowania systemu klimatyzacyjnego. Użyć możemy zarówno specjalne preparaty bakteriobójcze, jak i nowoczesne techniki. Do jednej z nich zalicza się ozonowanie, czyli odgrzybianie z wykorzystaniem specjalnych generatorów ozonu. Bezpieczne są one dla ludzi, a gaz dezynfekujący dociera do każdego zakamarka całej instalacji. Ozon zabezpiecza ją przed namnażaniem niebezpiecznych grzybów nawet na okres kilku tygodni. Polecaną metodą jest również odgrzybianie ultradźwiękowa. Polega ono na użyciu specjalnych sprzętów generujących ultradźwięki o częstotliwości około 1,7 MHz. To one pomagają rozpylać we wnętrzu klimatyzatorów i agregatów przeznaczone do tej techniki środki antygrzybiczne.

                                                                       – mówi jeden z fachowców firmy KLIMASYSTEM.

Jak często należy odgrzybiać klimatyzację?

Częstotliwość odgrzybiania klimatyzacji zależy od wielu czynników. Według specjalistów KLIMASYSTEM zalicza się do nich:

  • rodzaj i standard energetyczny klimatyzatorów,
  • poziom rozbudowania systemu klimatyzacyjnego,
  • intensywność użytkowania klimatyzacji,
  • warunki termiczne panujące w pomieszczeniach bez włączonej klimatyzacji (np. mikroklimat),
  • typ zamontowanego w klimatyzatorze systemu filtrującego.

W przypadku nowoczesnych urządzeń odgrzybianie konieczne jest na ogół raz w roku dla mieszkań i domów, a dwa raz do roku przy użytkowaniu systemu klimatyzacyjnego w biurowcach. Przy starszych sprzętach fachowcy KLIMASYSTEM zalecają częstszą dezynfekcję, nawet co kwartał. Pamiętać też warto, że najwięcej zarazków namnaża się w okresie użytkowania urządzenia zimą oraz latem.