Prace na wysokości mogą być realizowane wyłącznie przez osoby, mające do tego odpowiednie uprawnienia. Szczególny ich rodzaj stanowi alpinizm przemysłowy. Pracownicy tej profesji swoje zadania wykonują w podparciu bądź zawieszeniu na linach, często co najmniej kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Usługi tego rodzaju obejmują zarówno zlecenia remontowe, jak i porządkowe.

Na czym polega alpinizm przemysłowy?

To profesja, która powstała na bazie wspinaczki wysokogórskiej, inaczej nazwana również dostępem linowym. Wykorzystuje jej techniki do realizowania różnego rodzaju prac remontowo-budowlanych lub porządkowych. Zaliczają się do czynności wykonywane na wysokości, czyli z punktu widzenia prawa co najmniej jeden metr nad ziemią. Nierzadko jednak alpiniści przemysłowi wypełniają zlecone im zadania w zawieszeniu na dedykowanych do tego linach na wysokościach kilkudziesięciu metrów. W Polsce w roku 2009 powstała Organizacja Techników Dostępu Linowego, czuwająca nad tym, aby tego rodzaju praca była w pełni bezpieczna i zgodna ze standardami prawa krajowego oraz wytycznych Unii Europejskiej.

Kto może pracować jako alpinista?

Przede wszystkim do wykonywania prac na wysokości potrzebne są odpowiednie kwalifikacje, ale niekoniecznie doświadczenie we wspinaczce. Pracownicy zajmujący się takimi zadaniami, jak na przykład w zakładzie usług wysokościowych Trango z Warszawy, posiadają ukończone specjalistyczne kursy, dające im takie uprawnienia. Warunkiem koniecznym jest także dysponowanie aktualnymi badaniami lekarskimi, które zezwalają na wykonywanie tego rodzaju obowiązków w zawodzie. Schorzenia wykluczające taką możliwość to między innymi epilepsja, cukrzyca, choroby serca lub przewlekłe dolegliwości związane z ciśnieniem. Oczywiście każdy pracownik przed rozpoczęciem konkretnego zlecenia musi zostać wyposażony w indywidualne środki ochrony, czyli kask oraz uprzęż, do której za pomocą solidnych karabińczyków przypina się linę mogącą utrzymać masę nawet do kilku ton.

Jakie usługi realizują alpiniści przemysłowi?

Prace na wysokości z wykorzystaniem dostępu linowego kojarzą się przede wszystkim z myciem okien w nowoczesnych biurowcach i drapaczach chmur. Naturalnie, to jedno z zadań, które wykonują alpiniści, szeroką grupę zleceń stanowią także prace na obiektach przemysłowych, między innymi czyszczenie silosów, montaż, konserwacja, naprawa lub demontaż kominów. W zakresie usług mieszczą się także zadania związane z remontami elewacji — malowanie, tynkowanie, docieplenia. Bardzo często również firmy prac wysokościowych ściśle współpracują ze spółdzielniami mieszkaniowymi, oferując na przykład naprawę i odśnieżanie dachów bądź też remonty balkonów. Usługi alpinistyczne są nieocenione w przypadku miejsc znajdujących się na znacznych wysokościach, do który nie można dotrzeć za pomocą na przykład zwykłych podnośników koszowych.