Problem nadmiernej ilości produkowanych śmieci jest jednym z tych, które stale rosną w siłę i ciężko jest z nimi walczyć. Jednym z rozwiązań poza wprowadzaniem myśli minimalizmu i ograniczeniem kupowania nowych rzeczy, by wyrzucić stare, jest wykorzystywanie ich ponownie na różne sposoby. Stąd ciągła próba popularyzacji recyklingu, o którego założeniach i o tym jak wpisują się w to skupy różnych materiałów, opowiemy w dalszej części artykułu.

Co to jest recykling?

W dużym uproszczeniu ideą recyklingu jest przetwarzanie w różnych procesach jak największej ilości wyprodukowanych już odpadów w produkty, które mogą zostać użyte ponownie w inny sposób. Ma to na celu ograniczenie wykorzystywania surowców nieodnawialnych i energii. Dodatkowo często odzyskanie surowca wtórnego z różnego rodzaju odpadów jest tańsze niż wydobycie nowej ilości. Co nie mniej ważne oszczędza się także dzięki temu miejsce, które zostałoby zajęte na składowanie części tych niewykorzystanych odpadów.

Wyróżnia się kilka rodzajów recyklingu, w zależności od tego, jakiej obróbce poddaje się dane surowce, można wyróżnić:

  • recykling energetyczny, czyli na przykład odzyskiwanie energii w procesie spalania odpadów.
  • recykling organiczny, którego uosobieniem są kompostowniki. Polega na pozbywaniu się odpadów przy pomocy mikroorganizmów, które dokonują procesu rozkładu.
  • recykling materiałowy, czy też mechaniczny, w którym wytwarza się z odpadów po jednych produktach, drugie o wartości użytkowej.
  • recykling surowcowy polega na odzyskaniu użytych do produkcji odpadu surowców, przy użyciu procesów chemicznych. Dzięki temu uzyskuje się materiały, z których wytwarza się kolejne produkty.

Mniej wyrzucaj i oszczędzaj planetę

W duchu dbania o dobro planety jest segregowanie śmieci, dzięki któremu możliwe jest odzyskanie większej ilości surowców. Wiele z rzeczy, których używamy na co dzień w gospodarstwach domowych, jeśli zostanie poddana segregacji i trafi w odpowiednie miejsce, z powodzeniem może zostać przetworzone i wrócić do obiegu.

Wśród materiałów, które nadają się do recyklingu, znajdują się na przykład butelki zarówno te plastikowe, jak i szklane, gazety, czy też papier biurowy, puszki aluminiowe, opakowania z tworzyw sztucznych, kartonu i folii.

Dzięki odzyskaniu tych surowców można wytworzyć nowy papier, pojemniki plastikowe, opakowania, zabawki, butelki, oleje opałowe, panele wygłuszające, a nawet kafelki, czy ramy okienne z PVC.

Dysponując dużymi ilościami materiałów, które nie nadają się do wrzucenia do zwykłego kosza na śmieci, można udać się do miejsca, gdzie z powodzeniem można sprzedać, to czego już się nie potrzebuje. Przykładem może być Stal-Mak, czyli skup złomu gdzie oddać można zarówno elektrośmieci, stal, jak i metale takie jak aluminium, czy miedź, ale także makulaturę w postaci gazet, czy też papieru.