W przypadku starego budownictwa bywa, że potrzebne jest przeprowadzenie napraw stolarki otworowej. Nie zawsze jest to prosta sprawa. Gdy w grę wchodzi obiekt zaliczany do zabytków architektonicznych, nie można sobie po prostu ot tak zdemontować stare okno i wymienić na nowe. Żeby przywrócić funkcję ochronną okien i drzwi z drewna poddaje się je zabiegom renowacyjnym.

Rodzaje prac renowacyjnych w drewnie

Na początek warto sobie powiedzieć otwarcie, że sytuacja, w której okna z drewna bądź drzwi drewniane będą wymagać renowacji, nie dotyczy stolarki 10-letniej czy 50-letniej a tej, która została zamontowana wieki temu, czyli powiedzmy w obiektach budowlanych liczących ponad 100-150 lat. Wbrew pozorom nie są to wyjątkowe sytuacje, gdyż zabytkowych kamienic, stylowych domów z początku XX wieku nie brakuje i są dość często wybierane przez miłośników tego stylu architektonicznego. Prace renowacyjne stolarki okiennej można w wielkim skrócie podzielić na trzy etapy, polegające na dokładnym usunięciu powłok malarskich, uzupełnieniu braków w konstrukcji, a także ich ponownym pokryciu okien farbą. W przypadku drzwi być może trzeba będzie wykonać tapicerowanie, które poprawi wygląd drzwi oraz ich izolacyjność termiczną i akustyczną.

Na czym polegają prace renowacyjne okien z drewna?

Każdorazowo zakres prac renowacyjnych ustala się na miejscu podczas wizji lokalnej, gdyż wszystko zależy od stanu technicznego okna. Dlatego ważne jest, wybierając wykonawcę prac renowacyjnych stolarki otworowej, sprawdzenie doświadczenie firmy oraz zaplecze techniczne, które będzie niejako gwarancją możliwości wykonania każdego zakresu prac. Przykładem firmy mającej doświadczenie w renowacji okien i drzwi z drewna jest Zakład Stolarski Prasto w Krzeszowicach koło Krakowa. Ustalenie zakresu prac renowacji drewnianych okien np. rozpoczyna się od sprawdzenia zamocowania okuć, łatwości zamykania i otwierania, wraz z ewentualnym sprawdzeniem funkcji rozwierano/uchylnej. Przyjrzeć się należy również przyleganiu skrzydeł do ościeżnicy, określeniu wielkości szpar, czy też zwichrowań profili oraz ewentualnych ubytków, czy wybrzuszeń uszczelek. W następnym kroku warto iść krok dalej i sprawdzić same profile skrzydeł i ościeżnic, czy też osadzenie szyb i stan powłoki malarskiej. Należy bowiem określić, jak duże są ewentualne pęknięcia, wyłupania w skrzydłach i ościeżnicy oraz w jakim stanie są elementy „trzymające” szybę w oknie, czyli kit, uszczelki, listwy przyszybowe.

Od czego zależy sukces prac renowacyjnych w drewnie?

Podejmując się tematu renowacji okien z drewna, czy też starych drzwi drewnianych trzeba postawić przede wszystkim na doświadczenie zakładu stolarskiego oraz użyte narzędzia i materiały do prac renowacyjnych. Do przeprowadzenia prac renowacyjnych na wysokim poziomie nie wystarczą jedynie, młotek, szpachelki czy wkrętarka, potrzebna będzie wbrew pozorom spora ilość elektronarzędzi z różnym osprzętem. W przypadku materiałów do renowacji warto poświęcić parę groszy na produkty wysokiej jakości, które zapewnią nienaganny wygląd okien i drzwi na kolejne dziesięciolecia.