Mapy do celów projektowych to dokumenty geodezyjne, a także prawnobudowlane. Bez nich nie można realizować inwestycji budowlanych wymagających według przepisów pozwolenia na budowę, a dotyczy to m.in. stawiania domów jednorodzinnych. Tworzenie takich map jest zadaniem bardzo złożonym i dotyczy procesów geodezyjno-kartograficznych oraz administracyjnych. Tym samym opracowania służące celom projektowym mogą w Polsce wykonywać tylko i wyłącznie uprawnieni geodeci. Więcej informacji o sporządzaniu map do celów projektowych znaleźć można w dalszych częściach artykułu.

Jak wyglądają mapy do celów projektowych?

Mapy do celów projektowych powstają w złożonym procesie geodezyjnym, kartograficznym, a także administracyjnym. W jego trakcie niebywale ważne jest to, by dane opracowanie spełniało wiele cech, które przypisanych zostało dla nich prawnie. Mowa między innymi o skali mapy do celów projektowych, która w zależności od rodzaju i rozmiaru inwestycji wynosi kolejno 1:500 (głównie przy budowie domów jednorodzinnych), 1:1000 (dla zespołów obiektów budowlanych), 1:2000 (dla infrastruktury liniowej).

Kolejna zasada związana jest z formą mapy do celów projektowych, która zazwyczaj musi mieć zarówno postać papierową (grafika rastrowa), jak i cyfrową (grafika wektorowa). W wielu przypadkach geodeci, czyli jedyni uprawnieni specjaliści do tworzenia takich opracowań geodezyjnych, są zobowiązani zatem do wykonania tzw. wektoryzacji mapy (przekształcenie grafiki rastrowej na wektorową). Ponadto ściśle muszą oni przestrzegać wytycznych związanych z treścią mapy do celów projektowych.

Co ujmowane jest na mapie do celów projektowych?

Mapy do celów projektowych to tak naprawdę zaktualizowane mapy zasadnicze danych terenów, co oznacza, iż nie są one tworzone od podstaw – geodeci nanoszą nowe dane na mapę zasadniczą, zwaną wtedy aktualizowaną. Każdorazowo takie opracowanie tworzone przez takie biura geodezyjne jak GEO NORD z Ustki, musi ujmować:

  • warunki terenowe danej nieruchomości gruntowej oraz obszarów graniczących,
  • osnowy geodezyjne, osie ulic, linie zabudowy, zaznaczony przebieg dróg,
  • linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu,
  • usytuowanie zieleni wysokiej,
  • inne elementy, które mogą być przydatne dla pracy architekta czy ekipy budowlanej.

Jak powstaje mapa do celów projektowych krok po kroku?

Przy tworzeniu map do celów projektowych podstawami prawnymi jest ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, a także rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. Proces tworzenia takich opracowań geodezyjnych jest zatem ściśle określony i dotyczy następujących etapów:

  1. Przyjęcie przez biuro geodezyjne zlecenia od inwestora – zapoznanie się z danymi działki oraz z planowaną inwestycją.
  2. Zgłoszenie przez biuro geodezyjne prac geodezyjnych – geodeta zgłasza ten  fakt w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (PODGiK).
  3. Pobranie przez biuro geodezyjne mapy zasadniczej nieaktualizowanej – to na niej nanoszone będą wszystkie nowe tj. zaktualizowane dane.
  4. Wykonanie przez biuro geodezyjne pomiarów aktualizacyjnych terenowych – kończą się one stworzeniem operatu pomiarowego (swoista mapa zaktualizowana), który dostarczany jest do akceptacji PODGiK.
  5. Odebranie przez biuro geodezyjne zaktualizowanej map zasadniczej wraz z licencją PODGiK – taka mapa dopiero zwana jest mapą do celów projektowych i może być wykorzystana przez inwestora.