Badanie geodezyjne budynku ma na celu zlokalizowanie planowanego obiektu na gruncie zgodnie z projektem architektonicznym. Dotyczy to nie tylko wewnętrznych wymiarów budynku, ale także położenia względem sąsiednich budynków wznoszonych w tym samym czasie lub już istniejących w okolicy. W tym przypadku równie ważne jest położenie względem granicy posesji lub działki. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć w tym zakresie.

Czym jest tyczenie budynków?

Tyczenie budynków jest pierwszą czynnością wpisywaną do dziennika budowy domu. Faza budowy jest kluczowa dla dalszych prac budowlanych. Wykonanie fundamentu to czynność, której efekt końcowy jest wyraźnie zaznaczony jako ważny punkt budowanego budynku. Oznakowanie tych punktów powinno odbywać się w sposób zatwierdzony przez kierownika budowy, ponieważ punkty te będą wykorzystywane głównie podczas nadzoru budowlanego. Tyczenie przeprowadza geodeta, inwestor i geodeta ustalają wcześniej termin, sposób i kwotę do przeprowadzenia.

Kto może zająć się tyczeniem budynków?

Tyczenie budynków może przeprowadzić odpowiednio wykwalifikowany geodeta, jeśli pracuje na danym terenie, będzie dobrze, bo będzie znał sytuację w okolicy. Aby przystąpić do tyczenia, geodeta musi na podstawie planu budowy i pozwolenia na budowę wskazać punkty w terenie w celu ustalenia położenia obiektu względem innych obiektów, tak aby mógł prawidłowo umieścić przedmiot na działce. Bardzo ważne jest zachowanie zaplanowanej odległości w projekcie, np. w przypadku budowy domu należy określić główną oś budynku i cel projektowania domu. Przykładem firmy geodezyjnej, która świadczy usługi tego typu, jest Geo-Mark, z Ożarowa Mazowieckiego.

Na co geodeta zwraca uwagę podczas tyczenia budynków?

Jeżeli budynek ma znajdować się blisko granicy działki, należy zwrócić szczególną uwagę na minimalną odległość wymaganą przez prawo oraz zachowanie względnej odległości od granicy. W przypadku zabudowy ścian równoległych do granicy działki minimalna odległość między ścianą budynku a granicą wynosi 4 metry - z otworami okiennymi lub drzwiowymi lub 3 metry bez okien i otworów drzwiowych. Jeżeli jednak położenie ściany i obwiedni nie są równoległe, odległość od najbliższej zewnętrznej krawędzi otworu drzwiowego lub okiennego w ścianie zwróconej do granicy wynosi 4 metry, a odległość od najbliższego narożnika, okna lub wykuszu, okno ma 3 metry.  Jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy na to pozwalają, lokalizacja budynku może znajdować się bliżej granicy.