Każdy obiekt budowlany, na realizację którego niezbędne jest otrzymanie pozwolenia na budowę objęty jest koniecznością wykonania tak zwanego wytyczenia geodezyjnego. Dotyczy to również domów jednorodzinnych. Za cały proces tyczenia obiektu odpowiada kierownik budowy, jednak w praktyce lepiej sprawę powierzyć profesjonalnej firmie geodezyjnej. Jak wygląda i na czym dokładnie polega proces wytyczania budynku?

Czym jest proces wytyczania budynku?

Samo tyczenie budynku na działce jest elementem prac przygotowawczych do budowy. Za przebieg całego procesu odpowiada kierownik budowy. Wytyczanie geodezyjne budynku musi zgadzać się z założeniami zawartymi w decyzji o pozwoleniu na rozpoczęcie budowy, to znaczy z danymi występującymi w projekcie budowlanym oraz miejscowym planem zagospodarowania terenu. Przed rozpoczęciem procesu wytyczania budynku należy zastanowić się, czy będziemy korzystać z usług profesjonalistów. Firmy geodezyjne, takie jak Geodezja-Projekt Biuro usług geodezyjnych i projektowych zajmują się między innymi tyczeniem obiektów, podziałem gruntów, podziałem działek, więc bez problemu można powierzyć im powyższe zadanie i mieć pewność, że zostanie profesjonalnie wykonane.

Korzystając z pomocy doświadczonych fachowców na początku należy ustalić kilka ważnych kwestii. Mianowicie konieczne jest określenie zakresu niezbędnych do wykonania na działce prac. Wraz z kierownikiem budowy należy określić liczbę punktów potrzebnych do wytyczenia obiektu budowlanego. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie przez geodetę tak zwanych reperów, czyli dwóch punktów stałych, które to będą stanowiły odniesienie do następnych pomiarów. Bez względu na metodę wytyczania proces ten rozpoczyna się od wyznaczenia minimum czterech punktów, czyli tak zwanej osi lub narożników zewnętrznych powstającego obiektu. Ich ilość zależy od złożoności konstrukcji przyszłego domu. O samym zlokalizowaniu tych punktów decyduje kierownik budowy. Ich wytyczenie pozwala na określenie miejsca położenia fundamentów. Bardzo ważne jest, aby nie zmieniać lokalizacji wyznaczanych punktów, ponieważ są one podstawą do przeprowadzania dalszych działań i pomiarów.

Metody wytyczania budynków

Istnieje wiele metod wytyczania budynków, jednak tymi najczęściej stosowanymi i najbardziej trwałymi są metoda kołkowa oraz metoda ław drutowych. Pierwsza z nich ze względu na swoją niewielką cenę jest bardzo popularną metodą tyczenia obiektów i polega na wbijaniu specjalnie przeznaczonych do tego celu kołków w miejsca, gdzie przecinać się będą główne osie obiektu lub też narożnikach zewnętrznych przyszłego domu. Ważne jest, że kołki te nie muszą znajdować się na tym samym poziomie, a w przypadku przemieszczenia ich  trakcie wykonywania dalszych prac możliwe jest ich łatwe ponowne wytyczenie.

Wytyczenie budynku za pomocą metody ław drutowych jest droższe od poprzedniego sposobu, jednak bardziej precyzyjne i polega na wyznaczeniu osi lub krawędzi fundamentów budynku. Geodeta wykonuje cały proces przy użyciu specjalnych drutów bądź linek przytwierdzanych do rozłożonych wcześniej desek. W przypadku tej metody konieczne jest, aby deski znajdowały się na tej samej wysokości, ponieważ określają one głębokość całego wykopu. Istotne jest również, aby wszystkie elementy nie zostały naruszone, ponieważ zaburzy to wyniki pomiarów.

Po wykonaniu wytyczenia budynku geodeta wykonuje pomiary kontrolne, które to wykażą, czy odległości między wyznaczonymi punktami są zgodne z tymi określonymi w projekcie. W sytuacji, gdy rozbieżności będą zbyt duże należy wykonać korektę. Wytyczanie budynku pod okiem profesjonalistów jest bez wątpienia procesem szybkim i bezpiecznym, dlatego warto skorzystać z takiej usługi.