Obróbka metali to często wykorzystywana metoda w branży przemysłowej. Najczęściej do realizacji takich zadań używa się maszyn technologicznych CNC, które sprawiają, że obróbka trwa krócej, a jej efekty są znacznie lepsze. Jednymi z często wykonywanych procesów związanych z obróbką materiałów są gięcie i walcowanie blach. Zobacz, na czym te procesy polegają i jakie urządzenia stosuje się, by je przeprowadzić.

Gięcie blach – na czym polega?

Gięcie blach i innych metali to proces, który można przeprowadzić dwiema metodami. Wyróżnia się gięcia blach na zimno i na ciepło. To, jaka metoda zostanie wykorzystana, zależy przede wszystkim od giętego materiału, a także efektu, jaki zamierzamy osiągnąć. Przedsiębiorstwo Gacmet  z Miedarów w województwie śląskim wykonuje gięcie blach przy użyciu prasy krawędziowej, czyli urządzenia działającego w technologii CNC. Dzięki temu z łatwością można dopasować rozmaite parametry gięcia do potrzeb realizacji. Poza tym technologia CNC umożliwia precyzyjną i szybką obróbkę materiałów np. metalowych.

Samo gięcie blach złożone jest z trzech możliwości, którymi są sprężyste gięcie, plastyczne gięcie oraz dotłaczanie. Tak szerokie pole manewru sprawia, że możliwe jest wykonywanie wszelkich zleceń, zarówno niestandardowych, cienkich czy grubych. Ponadto możliwe jest zginanie blach z domieszkami rozmaitych wypełniaczy i pierwiastków. W związku z tym po otrzymaniu blachy i projektu najpierw określa się parametry, a następnie wykonuje gięcie. Nieodpowiednie dopasowanie parametrów, a także niewłaściwa temperatura czy nacisk mogą powodować pogorszenie się materiału lub jego zniszczenie.

Czym jest walcowanie blachy?

Nieco innym sposobem obróbki blachy jest walcowanie. Celem tego procesu jest plastyczna obróbka metalu. Walcowanie blachy, podobnie jak gięcie, można wykonać za pomocą pras i nazywa się ten zabieg gięciem korkowym. Aczkolwiek można go również wykonać na walcarkach. W przypadku walcowania materiałów również mamy do czynienia z dwiema metodami obróbki – na ciepło i na zimno. Podobne jest również samo przygotowanie materiału do walcowania, ponieważ na początku określa się parametry blachy i oczekiwane rezultaty, do których dopiera się najlepszą metodę obróbki.

Walcowanie i gięcie blach to procesy, które wymagają posiadania dużej wiedzy na temat materiałów i ich obróbki. Poza tym osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie tych czynności powinna dobrze znać się na programowaniu urządzeń oraz na przebieganiu procesów metalurgicznych. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, wówczas możemy dobrać złe parametry, co może grozić uszkodzeniem lub zniszczeniem obrabianego materiału bądź efekt nie będzie taki, jak życzył sobie tego klient. Z tego względu obróbkę metali najlepiej powierzać zakładom produkcyjnym, które wyposażone są w wysokiej jakości sprzęty oraz zatrudniają fachowych pracowników.