Budowa domu wiąże się nie tylko z postawieniem budynku wraz z aranżacją jego wnętrz. Bardzo ważne jest także przygotowanie pięknego ogrodu, którego najważniejszym elementem z pewnością będzie trawnik. Niestety wzrost trawy na obszarze zakończonych prac budowlanych nie jest prosty. Co zatem zrobić, by móc cieszyć się przepiękną zielenią wokół domu? Najlepiej skorzystać z usługi zakładania trawników, którą oferuje firma NAT-OGRÓD Andrzeja Michalaka z Grabiny Radziwiłłowskiej. W jaki sposób przygotowuje ona miękkie i trawiaste dywany w ogrodach?

Przygotowanie gruntu pod trawnik

Zakładanie trawnika nie jest prostym zadaniem, a jak wyjaśniają ogrodnicy z firmy NAT-OGRÓD, bardzo ważne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża dla systemów korzeniowych trawy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności ważna jest niwelacja terenu wraz z wymianą gruntu bądź też odwrócenie starej darni wraz z jej mulczowaniem. Mowa o swoistym zabiegu odżywiania gleby tak, by ograniczyć jej parowanie oraz wzrost chwastów. Właściwe przygotowanie ziemi pod trawnik to również zagwarantowanie podłożu właściwego pH oraz wszystkich ważnych mikro i makroelementów. Jeden z fachowców firmy NAT-OGRÓD dodaje, że:

W ramach przygotowanie gruntu pod trawnik istotne może być przygotowanie systemu drenażowego, właściwego odwodnienia oraz spadku gruntu dla odprowadzania wody opadowej. Niekiedy istotne jest też przygotowanie różnych stref ogrodu np. poprzez zamontowanie ekobordu zwanego inaczej obrzeżem trawnikowym czy z zastosowaniem kamieni lub drewnianych palisad.

Tradycyjny siew trawy

Po przygotowaniu podłoża pod trawnik trawa może na nim wzrastać po tradycyjnym wysiewie bądź też dzięki założeniu specjalnych rolek. W pierwszym przypadku ważne jest to, by wyselekcjonowane i certyfikowane nasiona trawy były umieszczane na wilgotnej glebie w bezwietrzny dzień oraz przy sprzyjających warunkach temperaturowych (powyżej 10 stopni Celsjusza). W jaki sposób się to odbywa?

Ogrodnicy z firmy NAT-OGRÓD zdradzają, że tradycyjny wysiew trawnika może być przeprowadzony dwiema różnymi metodami, czyli w ramach:

  • siewu mechanicznego – stosowany głównie na dużych powierzchniach przy użyciu siewnika ogrodowego, który precyzyjnie i równomiernie rozsypuje nasiona;

  • siewu ręcznego – kiedy to ogrodnik dokładnie obsiewa mniejszy obszar ogrodu, zachowując ważną normę wysiewową tj. wykorzystanie około 4 kilogramów nasion na 100 metrów kwadratowych tworzonego trawnika.

Zakładanie trawy z rolki

Drugim sposobem na piękny trawnik jest zakładanie go ze specjalnej rolki. Ogrodnicy firmy NAT-OGRÓD proponują gęste dywany trawy z solidną warstwą darniny oraz z doskonale wykształconymi systemami korzeniowymi roślin. Dzięki temu ułożenie gotowych pasów na wyrównanym terenie gwarantuje szybkie zaadaptowanie i możliwość korzystania z ogrodu do celów rekreacyjnych już po tygodniu od zakończonych prac.

Pamiętać jednak trzeba o tym, iż trawnik z rolki jest droższy w przygotowaniu, a rekomenduje się jego wykorzystywanie przede wszystkim przy większych działkach pozbawionych pagórków oraz innych przeszkód (zasadzonych już krzewów i drzewek itp.). Fachowcy z firmy NAT-OGRÓD podkreślają też, że w okresie adaptacji założonej w taki sposób trawy należy szczególnie o nią dbać: podlewać według wskazań producenta i chronić przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.