Układy hydrauliczne to systemy ściśle współgrających, połączonych ze sobą naczyń. Transport cieczy generującej energię, a co za tym idzie umożliwiającej pracę maszyny, odbywa się właśnie przy pomocy przewodów hydraulicznych. W związku ze swoim przeznaczeniem przewody muszą być niesamowicie szczelne, dlatego wykonuje się ich zakuwanie. Sprawdź, na czym polega ten proces. Zapraszamy do lektury!

Czym są przewody hydrauliczne?

Przewody hydrauliczne inaczej nazywane także wężami hydraulicznymi to elementy, które znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. Ich zadaniem jest sprawne przetłaczanie czynników roboczych, czyli m.in. wody i olejów, które dają energię do pracy układów hydraulicznych wielu maszyn. Ze względu na to, iż muszą one być bardzo szczelne, wykonuje się zakuwanie przewodów hydraulicznych. Węże mogą być produkowane m.in. z gumy i tworzyw sztucznych jednak szczegółowa budowa każdego z rodzajów przewodów hydraulicznych różni się od siebie ze względu na ich zastosowanie.

Wyróżniamy przewody hydrauliczne wysokociśnieniowe, niskociśnieniowe, termoplastyczne, wysokotemperaturowe i ognioodporne. Pierwsze z nich wykorzystywane są m.in. w ciężkich maszynach budowlanych, samochodach ciężarowych i maszynach produkcyjnych. Natomiast przewody niskociśnieniowe znaleźć można na każdej stacji benzynowej, bowiem służą one do przetłaczania tankowanego paliwa. Przewody ognioodporne wykorzystuje się w miejscach, które narażone są na występowanie ognia, dlatego wyposaża się w nie m.in. maszyny górnicze.

Jak wygląda proces zakuwania węży hydraulicznych?

Przewody hydrauliczne transportują ciecze, dlatego muszą być szczelne. W tym celu wykonuje się ich zakuwanie. Usługa ta znajduje się m.in. w ofercie przedsiębiorstwa Hydrotech, którego siedziba znajduje się w Elblągu. Firma specjalizuje się przede wszystkim w zakuwaniu węży znajdujących się w klimatyzacjach. Proces ten polega na mocowaniu odpowiednio dopasowanych metalowych końcówek oraz tulei zaciskowych na końcu przewodu. Zakuwanie odbywa się w specjalnie przeznaczonej do tego prasie. Szczelność węży hydraulicznych zależy w głównej mierze od precyzji, z jaką zostało przeprowadzone zakuwanie, dlatego wykonując je, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Przewody hydrauliczne różnią się od siebie m.in. średnicą czy grubością, podobnie jest w przypadku elementów używanych do zakuwania, dlatego aby spełniały one swoją rolę, należy je dobierać z dużą dokładnością.