Roboty ziemne to jedna z czynności, bez której niemożliwe byłoby przeprowadzenie wielu prac budowlanych. Polegają one na usuwaniu gruntu naturalnego, a także nadawaniu mu określonego kształtu i wywożeniu poza teren budowy. W trakcie przeprowadzania robót ziemnych wykorzystuje się np. koparki, ładowarki i spycharki. Jednak by roboty te były przeprowadzone bezpiecznie, konieczne jest zapoznanie się z zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.

Co zalicza się do robót ziemnych?

Roboty ziemne to nieodłączny element prac związanych z budową obiektów jak np. domy jednorodzinne. Ich celem jest odspojenie gruntu, przetransportowanie go w wyznaczone miejsca, a także ułożenie w nasyp i wywiezienie z placu budowy. Ze względu na wielkość i kształt terenu, roboty ziemne można podzielić na liniowe, powierzchniowe. Dodatkowo mogą one obejmować wykopy budowlane. Do najczęściej wykonywanych zaliczają się oczywiście wykopy pod fundamenty, których wykonanie oferuje firma Prze-Kop z Belna w województwie świętokrzyskim. Według podstawowej klasyfikacji robót ziemnych wyróżnia się:

  • prace przygotowawcze,
  • prace podstawowe,
  • prace wykończeniowe.

Wśród prac przygotowawczych znajdziemy między innymi roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe. Poza tym polegają one na odwadnianiu gruntów, układaniu linii elektroenergetycznych, a także oczyszczaniu terenu. Przygotowując działkę pod budowę, prace przygotowawcze obejmują usunięcie małowartościowej zieleni, a następnie wytyczenie obrysu przyszłej budowli. Z kolei prace podstawowe dotyczą makroniwelacji i niwelacji terenu. Oprócz tego do nich zalicza się wykopy przestrzenne i liniowe, a także układanie nasypów i kształtowanie terenu z wykorzystaniem wcześniej usuniętej warstwy ziemi. Natomiast prace wykończeniowe polegają przede wszystkim na profilowaniu i zabezpieczaniu nasypów i skarp. Poza tym tymi pracami są także wyrównywania wykopów, rozkładanie darni i adaptacja małej architektury.

Co mówią zasady BHP o przeprowadzaniu robót ziemnych?

Zasady związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w trakcie wykonywania robót ziemnych regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku. Znajdziemy tam informacje o tym, że realizacja robót ziemnych może odbywać się wyłącznie na podstawie projektu, który uwzględnia instalacje znajdujące się pod ziemią. Oprócz tego miejsce pracy musi być ogrodzone i we właściwy sposób oznakowane. Wykorzystywane w tym celu balustrady, czy taśmy ostrzegawcze powinny być umieszczone na wysokości 1,1 metra. Jeżeli terenu nie można ogrodzić, niezbędne jest jego całodobowe kontrolowanie.

W przypadku wykopów przekraczających metr wymagane jest ich umocnienie. Ponadto taki wykop musi posiadać zejście. Zasady BHP mówią także o tym, że w sezonie zimowym zabronione jest wykorzystywanie zabezpieczeń ażurowych. Wydobywany urobek nie może być składowany bliżej niż 0,6 metra od krawędzi wykopy, a do tego nie można dopuścić do utworzenia nawisów gruntu. Przeprowadzanie robót ziemnych wymaga do tego opracowanie systemu łączności i alarmowania. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy powinno sprawić, że roboty ziemne zostaną przeprowadzone całkowicie bezpiecznie.