Okap, czyli charakterystyczna przestrzeń pomiędzy fasadą budynku a dolną krawędzią dachu skośnego, musi zostać wykończony w bardzo estetyczny sposób. Do realizacji tego celu wykorzystuje się podbitkę, która współcześnie produkowana jest zarówno w wersji syntetycznej, jak i z drewna naturalnego. Oba rozwiązania niosą ze sobą określone wady oraz zalety. Na które z nich warto się zatem zdecydować?

Charakterystyka podbitki PCV

Podbitka tego typu wytwarzana jest w zunifikowanych arkuszach o długości około 4 metrów i szerokości 33 centymetrów. Systemowe podejście do całej sprawy przyczynia się oczywiście do tego, że jej montaż może przebiegać bardzo sprawnie. Z technicznego punktu widzenia wymagany jest jedynie odpowiednio przygotowany stelaż, który wykonuje się najczęściej z łat lub kontrłat dachowych. Za ogromną zaletę podbitki PCV należy uznać jej lekkość, dlatego też jest to ulubiony przez wykonawców materiał.

Nowoczesne podsufitki imitują drewno naturalne w bardzo dobry sposób, choć oczywiście wprawione oko, z pewnością dostrzeże najistotniejsze niuanse. Panele cięte zgodnie z wysunięciem okapu są układane do niego prostopadle. Taki sposób montażu pozwoli uniknąć ewentualnych problemów związanych z rozszerzalnością cieplną. Podbitki PCV występują w bardzo dużej gamie kolorystycznej, co znacząco ułatwia indywidualną aranżację. Klienci mogą wybierać wśród brązów, bieli oraz odcieni szarości. Najczęściej spotykaną odmianą są produkty o przekroju trójpanelowym. Aby zachować trwałość kolorystyczną, podbitka w żadnym przypadku nie może być wyeksponowana na działanie promieni UV. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co wyróżnia podbitkę z drewna naturalnego?

Inwestorzy, którym zależy jednak na jak najbardziej naturalnym wyglądzie okapu, powinni zdecydować się na zakup podbitki z drewna, czyli materiału uznawanego w branży budowlanej za jeden z najszlachetniejszych. Czy jest to rozwiązanie znacznie droższe? Okazuje się, że nie do końca. Cena metra kwadratowego obu technologii jest bardzo zbliżona i wynosi około 33-35 zł. Niemniej jednak surowe drewno wymaga oczywiście odpowiedniej konserwacji, a wydatki związane z zakupem lakierów oraz bejc, na pewno będą odczuwalne. Podsufitka drewniana wymaga także przeprowadzania regularnych prac konserwacyjnych. Ich częstotliwość w największej mierze uzależniona jest od warunków atmosferycznych panujących na danym obszarze, choć nie powinny być wykonywane rzadziej niż co 2 lata. W przypadku tej technologii trzeba także liczyć się z większymi kosztami robocizny.

Choć trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest wyraźnie lepsze, to specjaliści z firmy Das Dach z Żelechowa słusznie podkreślają, iż podbitkę PCV należy uznać za rozwiązanie praktyczniejsze i ekonomiczniejsze. Jeżeli jednak mamy pewność co do tego, że w przyszłości będziemy dysponowali wystarczającą ilością wolnego czasu, aby rzetelnie konserwować podsufitkę z drewna, to okaże się ona wyjściem zdecydowanie bardziej efektownym. Na szczęście fachowcy Das Dach służą pomocą w wyborze najlepszego produktu. Firma, która działa od 2003 roku, a jej właścicielem jest Sylwester Polak, oferuje sprzedaż niezbędnych materiałów do wykonania pokryć dachowych, zapewniając nie tylko estetyczne, ale również trwałe produkty. W asortymencie znajdują się dachówki aluminiowe, betonowe i ceramiczne, blachodachówka oraz podbitka dachowa. Das Dach oferuje również kompleksowe usługi związane z remontami i malowaniem dachów oraz montażem oraz i sprzedażą akcesoriów dekarskich, takich jak okna dachowe oraz systemy orynnowania.