Zakaz sprzedaży kotłów na paliwa stałe o klasie energetyczno-emisyjnej niższej niż piąta oraz rosnące ceny węgla wymuszają na Polakach konieczność zmiany systemu ogrzewania. Doskonałą alternatywę stanowią pompy ciepła oraz kondensacyjne kotły gazowe. O tym, w jakich sytuacjach sprawdzi się instalacja gazowa oraz czy montaż kotłów i pieców gazowych jest problematyczny, opowiadają eksperci z firm AP System – autoryzowanego serwisu grzewczego.

Dlaczego warto rozważyć zastosowanie kondensacyjnego kotła gazowego?

Wysoka świadomość społeczna w zakresie konieczności ochrony środowiska oraz negatywnego wpływu na powietrze dymu powstającego po spalaniu węgla w piecach niskiej jakości powoduje, że Polacy coraz chętniej sięgają po alternatywne sposoby ogrzewania swoich domów oraz podgrzewania wody użytkowej. Jednym z nich jest zainstalowanie nowoczesnego, kondensacyjnego kotła gazowego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii urządzenie to, w odróżnieniu od zwykłego modelu, odbiera dodatkową ilość ciepła ze spalin, zanim wyrzuci je na zewnątrz budynku, a następnie wykorzystuje ją do ogrzania wody użytkowej.

Wymiana starego kotła gazowego na kondensacyjny umożliwia wygenerowanie oszczędności na ogrzewaniu na poziomie nawet trzydziestu procent.

– informuje ekspert z firmy AP System w Mysłakowicach, zajmującej się naprawą urządzeń gazowych, modernizacją systemu odpowietrzania, a także montażem i konserwacją kotłów gazowych.

Jakie zalety mają kondensacyjne kotły gazowe?

Użytkownicy coraz chętniej decydują się na wymianę instalacji CO na gazową, ze względu na szereg zalet, jakie posiada to rozwiązanie. Do najważniejszych zaliczyć można:

  • niewielki koszt. W przypadku, kiedy budynek posiada przyłącze gazowe, zmiana sposobu ogrzewania nie wymaga wymiany posiadanej instalacji wodno-kanalizacyjnej, ani grzewczej, w tym kaloryferów;

  • niskie rachunki za energię elektryczną;

  • wygodę. Dostępne na rynku kotły gazowe cechują kompaktowe wymiary i elegancki wygląd, dzięki czemu można je wygodnie zainstalować w łazience, kuchni albo korytarzu. Co więcej, urządzenia są praktycznie bezobsługowe. W zależności od potrzeb same się włączają i wyłączają. Należy pamiętać jedynie o dokonywaniu okresowej kontroli. Znika tym samym konieczność codziennego schodzenia do kotłowni, co miało miejsce w przypadku pieców na biomasę;

  • możliwość połączenia kotłów gazowym z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, chętnie instalowanym przez inwestorów w kuchni, łazience i salonie.

Usługi montażu i naprawy pieców gazowych, płyt oraz kuchenek, uszczelniania instalacji gazowych oraz dokonywania przeglądów kotłów i podgrzewaczy gazowych na terenie Jeleniej Góry i okolic oferuje firma AP System – autoryzowany serwisant Berretta i Viessmann.