Termomodernizacja jest zalecana zwłaszcza w przypadku starszych budynków, których technologia budowy nie zapewnia właściwej termoizolacji i straty ciepła bywają naprawdę duże. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, jak i bloków mieszkaniowych. Jakie są największe zalety termomodernizacji budynku, komu zlecić jej wykonanie i w jaki sposób można ją przeprowadzić?

Zalety termomodernizacji

Celem termomodernizacji jest poprawienie izolacji budynku, aby ograniczyć utratę ciepła. Oczywiście najbardziej cenioną zaletą jest ograniczenie kosztów ogrzewania domu. Im lepsza termoizolacja, tym mniejsze rachunki przyjdzie płacić w sezonie grzewczym. Warto zaznaczyć, że dobrze ocieplony budynek jest również ekologiczny. Straty ciepła wiążą się z większym zużyciem paliwa, co znacznie obciąża środowisko naturalne – zwłaszcza w przypadku paliw stałych. Podczas spalania węgla i drewna (zwłaszcza słabej jakości) do atmosfery trafiają szkodliwe gazy. Zanieczyszczają powietrze i mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Wymiana instalacji grzewczej i okien

Żeby termomodernizacja była skuteczna, warto skupić się wszystkich elementach, które mogą wpływać na oszczędzanie energii cieplnej. Pierwszym wyznacznikiem jest sposób ogrzewania i jakość instalacji. W starszych budynkach straty ciepła może powodować już sama instalacja. Stare kaloryfery długo się nagrzewały i nie trzymały zbyt dobrze ciepła. Dobrze jest wymienić starą instalację grzewczą na innowacyjne rozwiązania – na przykład kocioł na pellet połączony z ogrzewaniem podłogowym. W ten sposób po dociepleniu budynku ogrzewanie będzie jeszcze bardziej ekonomiczne i przyjazne środowisku.

Kolejnym elementem, który ma ogromny wpływ na straty ciepła, są okna oraz drzwi. Nie warto decydować się na wyjątkowo tanie opcje oraz amatorskie usługi montażu. Im więcej okien, tym większe ryzyko niepotrzebnych strat ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów i zakupienie okien od zaufanych i znanych na rynku producentów. Ostatnimi laty popularne stało się również montowanie rolet zewnętrznych, które dodatkowo ograniczają stratę energii cieplnej. Dopiero po renowacji instalacji grzewczej oraz wymianie okien można przystąpić do kluczowego etapu termomodernizacji, jakim jest ocieplenie budynku. Pocieplenie ścian zewnętrznych i stropu może nie mieć sensu, jeśli za utratą ciepła w dużej mierze stoją nieszczelne okna lub stara instalacja grzewcza.

Docieplenie ścian budynku i stropu

Domy i bloki mieszkalne są budowane według różnych technologii. Można dostrzec ogromną różnicę między budownictwem klasycznym i nowoczesnym. Budynki mają różne grubości ścian oraz typu ocieplenia. Bardzo ważne jest dopasowanie materiałów izolacyjnych do indywidualnych cech każdego budynku. Nie każdy materiał sprawdzi się w konkretnym przypadku. Wszystko powinno być dokładnie wyliczone – rodzaj materiałów, ich grubość oraz ilość warstw. Jedną z polecanych firm zajmujących się profesjonalną termomodernizacją budynku, jest przedsiębiorstwo Fudal, które działa na terenie Krakowa i Myślenic oraz w najbliższej okolicy. Korzystanie z usług specjalistów to nie tylko skuteczna termoizolacja, ale również estetyczne wykończenie elewacji przy pomocy różnego rodzaju farb oraz tynków.

Pamiętać trzeba nie tylko o dociepleniu ścian zewnętrznych, ale również stropu. Przez poddasze może uciekać nawet do 25% energii cieplnej! Ocieplenie poddasza zapewnia nie tylko izolację termiczną, ale również akustyczną. Wie o tym każdy, kto zdecydował się na blachodachówkę i nie ocieplił stropu we właściwy sposób – podczas opadów deszczu krople uderzają o jej powierzchnię, co powoduje irytujący hałas. Nawet osoby, dla których ten dźwięk wcześniej był przyjemny, po kilku latach mają go dosyć.

Nie tylko ogrzewanie!

Rozmawiając o izolacji termicznej, zwykle ma się na myśli straty ciepła i koszty ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że termoizolacja ma ogromne znaczenie również w czasie upalnego lata. Zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się budynku, zwiększając komfort mieszkania oraz obniżając koszt klimatyzacji. Niewłaściwie ocieplone ściany zewnętrzne i strop szybko się nagrzewają, tworząc z budynku istną saunę. W dzisiejszych czasach nawet mieszkanie na ostatnim piętrze może być latem komfortowe, jeśli zastosuje się odpowiednie metody termoizolacji. Dla wielu osób ogromne znaczenie ma również wcześniej już wspomniana izolacja akustyczna, która ogranicza przenikanie dźwięków z zewnątrz m.in. ruchu ulicznego lub hałaśliwych sąsiadów.