Podczas budowy domu jednorodzinnego inwestorzy próbują zaoszczędzić na wielu rzeczach. Doskonałym przykładem są tutaj dodatkowe akcesoria dachowe, które choć oczywiście nie są wymagane, mogą przyczynić się to znacznego podwyższenia komfortu. Mowa tutaj przede wszystkim o systemie komunikacji przeznaczonym dla kominiarzy oraz produktach przeciwśniegowych. Co warto o nich wiedzieć i czy koszt zakupu rzeczywiście jest aż tak wysoki?

Komunikacja dachowa – co to takiego?

Pod tym bardzo ogólnym pojęciem kryją się ławy oraz stopnie kominiarskie. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z podestem, który umieszczany jest jak najbliżej komina spalinowego. Rozwiązanie to zapewnia kominiarzowi bezpieczną i stabilną pozycję podczas wykonywania przeglądów lub napraw. Standardowa ława ma wymiary oscylujące w granicach 80 cm długości i około 20 cm szerokości. Aby dotrzeć do ławy, od samego dołu, czyli od okapu, co około 40-50 cm montowane są tzw. stopnie kominiarskie. Dzięki wdrożeniu całego systemu prace konserwacyjne mogą zostać wykonana niezwykle sprawnie.

Co ważniejsze, nie ma ryzyka przypadkowego uszkodzenia dachówki, ponieważ zarówno ławy, jak i stopnie montowane są za pomocą specjalistycznie zaprojektowanych zaczepów do łat dachowych. Dla zapewnienia inwestorom jak najwyższej jakości produkty te wytwarzane są z wysokogatunkowej stali ocynkowanej ogniowo. Na specjalną uwagę zasługuje także fakt, iż dostępne są także w kilkunastu podstawowych kolorach, co znacząco ułatwia dopasowanie ich do barwy pokrycia zasadniczego. A jak sprawa wygląda w przypadku zabezpieczeń przeciwśniegowych?

Płotki przeciwśniegowe i rozbijacze śniegu

Warstwa śniegu zalegająca na dachu skośnym stwarza realne zagrożenie nie tylko dla konstrukcji, ale także dla ludzi znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu budynku. Aby nie doszło do sytuacji, w której kilkaset kilogramów białego puchu upada na ziemię jednocześnie, warto zadbać o montaż płotków przeciwśniegowych. Stanowią one bardzo skuteczną przeszkodę, rozbijającą śnieg na mniejsze kawałki. Dla zwiększenia efektów zaleca się ich montaż naprzemienny, a nie liniowy. Są jednak klienci, dla których wyraźnie odstający od połaci około dwumetrowy stalowy element jest całkowicie nie do zaakceptowania. Skuteczną alternatywę mogą stanowić rozbijacze śniegu, które choć montowane znacznie gęściej, dzięki niewielkim rozmiarom są prawie niewidoczne.

Wszystkie akcesoria mogą być założone w dowolnym momencie, aczkolwiek ze względów ekonomicznych, powinno się to zrobić równolegle do prac dekarskich. Najlepsi wykonawcy, do których zdecydowanie zalicza się firma prowadzona przez Tobiasza Szmydta, słyną z kompleksowego podejścia do procesu budowy domu jednorodzinnego. Wszyscy klienci mogą tutaj liczyć na rzetelne doradztwo oraz bardzo atrakcyjne warunki cenowe. Z prawnego punktu widzenia inwestor nie ma obowiązku montażu tego typu akcesoriów. Niemniej, jednak jeśli weźmie się pod uwagę, że stopień kosztuje około 55 zł, ława 120 zł a płotek przeciwśniegowy około 135, to szybko okaże się, że jest to gra warta świeczki.