Budowa własnego domu to niełatwe zadanie, wymagające podejmowania różnych decyzji, działań i korzystania z usług różnych specjalistów. Dlatego też osoby, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy z zakresu budownictwa, mogą mieć problemy z niektórymi przedsięwzięciami. Obecnie coraz popularniejszą praktyką jest jednak tzw. nadzór budowlany, pełniony przez architekta. Sprawdź, na czym to polega i z jakimi korzyściami się wiąże. 

Na czym polega nadzór budowlany architekta?

Jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych, musimy skorzystać z pomocy architekta, który w profesjonalny sposób wykona projekt naszego wymarzonego domu lub budynku użyteczności publicznej. Przygotowanie projektu to bardzo odpowiedzialne zadanie, jednak zgodność budowli z dokumentacją zależy w dużej mierze również od wykonawców. 

Projektant, który wykonał projekt budynku, może pełnić tzw. nadzór autorski nad jego realizacją. Dzięki temu będzie on na bieżąco kontrolował, czy prace przeprowadzane są zgodnie z założeniami dokumentacji projektowej. Ponadto, w razie potrzeby, możliwe będzie szybkie wprowadzenie rozwiązań zamiennych w projekcie, jeśli realizacja okazałaby się niemożliwa. Wybierając projektanta, który będzie pełnić również nadzór budowlany, warto kierować się takimi aspektami, jak wiedza i doświadczenie w branży. Nie bez znaczenia jest jednak także odległość jego siedziby od placu budowy. W przypadku niewielkiej odległości będzie on w stanie natychmiast znaleźć się na miejscu, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy. 

Nadzór autorski – z jakimi korzyściami się wiąże?

Jak informują specjaliści z firmy PUH Zarbud, nadzór budowlany to bardzo istotna kwestia – zarówno dla firm, budujących większe budynki, jak i osób prywatnych, które rozpoczynają budowę domu, lecz na co dzień nie mają nic wspólnego z branżą budowlaną. Projektant, nadzorujący proces realizacji projektu, dopilnuje jakości i terminów wszystkich podejmowanych prac. Budowa przebiegnie więc znacznie szybciej i sprawniej, niż w sytuacji, gdy zajmowalibyśmy się całym przedsięwzięciem samodzielnie. Ponadto, zaoszczędzimy nasz czas i będziemy mogli przeznaczyć go na pracę zawodową lub pobyt z rodziną. Unikniemy także zbędnego stresu, nieodłącznie związanego z samodzielną budową domu.