Kim jest inspektor nadzoru inwestorskiego? Czym się zajmuje? Jakimi cechami się charakteryzuje? I kiedy warto zatrudnić taką osobę na swojej budowie? To pytania, na które postaraliśmy się odpowiedzieć w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Kim jest inspektor nadzoru inwestorskiego?

Inspektor nadzoru inwestorskiego jest przedstawicielem inwestora na budowie. Może zostać ustanowiony dobrowolnie, ale w pewnych sytuacjach, np. wtedy, kiedy budowa jest skomplikowana, jego powołanie jest obligatoryjne.

To osoba, która powinna mieć bardzo dużą wiedzę techniczną, praktykę zawodową oraz posiadać wszystkie stosowne uprawnienia. Pełni ona bowiem funkcję kontrolną nad przebiegiem prac budowlanych.

Czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego?

Warto pamiętać, że inwestor najczęściej zajmuje się biznesowymi aspektami danej inwestycji budowlanej, a nie technicznymi. Wymagałoby to bowiem od niego bardzo szerokiego zakresu wiedzy z różnych dziedzin, co w praktyce jest trudne do osiągnięcia. Inwestor potrzebuje więc często kogoś, kto niejako w jego imieniu będzie sprawował nadzór nad właściwym postępem prac.

Podstawowe obowiązki takiej osoby to m.in. sprawdzanie zgodności realizacji budowy z jej projektem, kontrolowanie jakości wykonywanych prac, uczestniczenie w odbiorach technicznych instalacji czy robót budowlanych, prowadzenie dokumentacji, a czasem nawet kontrolowanie rozliczeń budowy. Inspektor ma też prawo wydawać polecenia kierownikowi budowy.

Cechy idealnego inspektora nadzoru inwestorskiego

Przedstawiciel firmy Profi-Tech, której specjalnością są m.in. nadzory budowlane, wyjaśnia, że ten zawód wymaga od jego przedstawicieli nie tylko dużej wiedzy z zakresu budownictwa czy prawa, ale również odpowiedzialności, rzetelności i skrupulatności. Bez nich trudno wyobrazić sobie jakiegokolwiek inspektora nadzoru inwestorskiego.

Przy zatrudnianiu takiej osoby powinniśmy też pamiętać, że nie może ona być w żaden sposób powiązana z kierownikiem budowy, który reprezentuje wykonawcę danej inwestycji. Przedstawiciel inwestora powinien umieć porozumieć się z taką osobą, ale i być wobec niej asertywny. Ich nadrzędny cel jest taki sam, ale na poszczególnych etapach prac ich interesy mogą być sprzeczne. W końcu po to właśnie zatrudniamy inspektora, aby kontrolował przebieg prac.

Jak zostać inspektorem nadzoru inwestorskiego?

Do wykonywania tego zawodu niezbędne jest posiadanie uprawnień wykonawczych, które można uzyskać po obyciu stosownej praktyki na budowach oraz zdaniu właściwego egzaminu.

Inspektor powinien też być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej oraz mieć odpowiednie cechy charakteru, które wydają się niezbędne w tej pracy, a o których wspomnieliśmy wcześniej.