Nadzór autorski i inwestorski to narzędzia do skrupulatnej kontroli pracy wykonawców projektu budowlanego. Dzięki obecności nadzoru w trakcie budowy możliwe jest odpowiednio wczesne wykrycie nieprawidłowości i usterek, zgłoszenie ich i eliminacja błędów. Biuro Projektowe Handbud oferuje wsparcie swoich specjalistów na każdym etapie realizacji. Na czym polegają działania nadzoru? Przedstawiamy w dalszej części artykułu!

Nadzór autorski — na czym polega?

W procesie realizacji inwestycji budowlanej już od momentu tworzenia projektu można przekonać się, jak wiele trudnych decyzji i wyzwań czeka zarówno na inwestora, jak i projektantów, a w kolejnych etapach wykonawców. Gdy projekt z dokumentacją zostaje przekazany do właściwego urzędu, wraz z decyzją o pozwoleniu na budowę, może zostać nałożony obowiązek prowadzenia nadzoru autorskiego na czas budowy. Zwykle taka decyzja podyktowana jest dużym stopniem skomplikowania obiektu lub wpływem na środowisko i ma na celu zapewnienie prawidłowego przebiegu realizacji prac oraz ich odpowiedniego poziomu staranności.

Nadzór autorski może zostać także zarządzony przez samego inwestora. Decydując się na współpracę z Biurem Projektowym Handbud, można liczyć na pełne wsparcie projektantów. Po opracowaniu projektu mogą oni sprawować także pełny nadzór autorski nad jego wdrożeniem. Takie działania polegają między innymi na kontroli zgodności postępu prac z założeniami, a także decydowaniu o ewentualnych koniecznych zmianach.

Nadzór inwestorski — co obejmuje?

Nadzór inwestorski podobnie jak autorski może zostać narzucony przez odpowiednią jednostkę administracyjną bądź też decyzje o jego funkcjonowaniu przy budowie może podjąć inwestor. Ekspert z Biura Projektowego Handbud dodaje:

W naszej firmie do dyspozycji klientów pozostają specjaliści o różnych uprawnieniach, w tym odpowiednich do sprawowania pełnego nadzoru inwestorskiego uprawnieniach budowlanych. Dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować pełną obsługę inwestycji, zaczynając od tworzenia projektu, poprzez koordynację przebiegu procesów administracyjnych, kontrolę realizacji robót budowlanych, aż do momentu uzyskania decycji o pozwoleniu na użytkowanie.

Specjalista od nadzoru inwestorskiego swoje działania zaczyna już na etapie zapoznania się z pełną dokumentacją i weryfikacją jej prawidłowości, a także rzeczywistego stanu działki. W kolejnych etapach uczestniczy w pracach geodezyjno-kartograficznych i sprawuje pieczę nad jakością wszystkich działań wykonawców. Jego zadaniem jest sprawdzanie zgodności prac budowlanych z projektem, a także przepisami prawnymi. Kontroluje także niezbędną dokumentację i faktury oraz zapisy w dzienniku budowy. Końcowym zadaniem nadzoru jest udział w odbiorze inwestycji i przekazaniu jej do użytkowania. Obecność specjalistów sprawujących nadzór autorski lub inwestorski na placu budowy jest gwarancją wysokiej jakości realizacji każdego etapu inwestycji budowlanej.