Kotły gazowe są rozwiązaniem bardzo często wybieranym przez właścicieli domów jednorodzinnych. Tanie i łatwo dostępne paliwo daje możliwość przede wszystkim wygodnego ogrzewania budynku i komfortowej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Kotły zasilane gazem z powodzeniem mogą być główną jednostką w instalacji centralnego ogrzewania. Jak większość urządzeń, również i one ulegają awariom. Jakim najczęściej?

Czym jest kocioł kondensacyjny i co się w nim psuje?

Jednym z często wybieranych typów kotłów gazowych jest model kondensacyjny. To nowoczesne urządzenie, którego konstrukcja pozwala na odzyskiwanie ciepła ze spalin. Czyni to kocioł jeszcze wydajniejszym i tańszym w eksploatacji. Istotnym elementem jednostki jest wymiennik ciepła, w którym zachodzi proces spalania i kondensacji. Może on w toku użytkowania powoli się zapychać, by ostatecznie znacząco wpłynąć na obniżenie jakości pracy całego kotła. Jaka jest podstawowa oznaka zanieczyszczonego wymiennika? Kocioł wyłącza się w trakcie pracy i nie można go ponownie uruchomić, gdyż urządzenie przechodzi w tryb awaryjny.

Taką usterkę w krótkim czasie zdiagnozują doświadczeni serwisanci, tacy jak np. specjaliści z firmy Eleinstal Marek Świerkot. Problem z brakiem możliwości włączenia kotła gazowego dotyczy różnych modeli. Jest on spotykany nie tylko w kotłach kondensacyjnych, a przyczyną takiej awarii może być chociażby problem z filtrem gazu. Także i on może ulec zanieczyszczeniu, co doprowadzi do jego niedrożności. Problemy pojawiają się również w momencie, gdy kocioł jest zapowietrzony lub zanieczyszczony kamieniem kotłowym.

Kocioł pracuje, ale nie grzeje – co jest przyczyną?

Kotły gazowe są wykorzystywane m.in. do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jeśli w kranie czy pod prysznicem dostępna jest jedynie zimna woda, jednostka powinna zostać sprawdzona przez serwisanta. Do najczęściej diagnozowanych usterek w tym zakresie zalicza się problem z wymiennikiem płytowym. Jest on montowany m.in. we wspomnianych kotłach kondensacyjnych, gdzie ze względu na zanieczyszczenia przestaje być wydajny. Wymiennik ciepła jest jednak podzespołem, którego stan zależy w dużej mierze od jakości wody wodociągowej i czynnika grzewczego w układzie instalacji.

Pomocna okazuje się regularna konserwacja kotłów, przez specjalistów zajmujących się autoryzowanym serwisem urządzeń różnych marek. W przypadku wymienników usuwane są z powierzchni jego elementów wszelkie osady i inne zabrudzenia. Takie działania serwisowe realizuje się też w przypadku niedrożności filtrów montowanych od strony czynnik grzewczego jak i zasilaniu zimnej wody. To kolejna z awarii, która może przytrafić się właścicielom kotłów gazowych wykorzystywanych zarówno do ogrzewania domu, jak i ciepłej wody użytkowej.