Nawierzchnia z kostki brukowej to popularny sposób wykończenia ogrodowych ścieżek czy podjazdu. Trwała i estetyczna będzie służyć nam wiele lat, jeśli tylko zostanie prawidłowo położona. Nieoceniona będzie tu pomoc firmy brukarskiej, ale to nie wszystko. Jakie błędy popełniane są najczęściej i jak można ich unikać? O tym właśnie piszemy w poniższym artykule.

Doświadczenie w pracach brukarskich

Jak wiele innych prac związanych z budową domu, również układanie kostki brukowej należy powierzyć specjalistom prowadzącym usługi brukarskie. Jest to bowiem złożone zadanie, gdzie na każdym etapie realizacji łatwo o błędy. Na polskim rynku znajdziemy wiele firm działających w tej branży, zatem bez trudu znajdziemy odpowiednią w pobliżu inwestycji. Szukać należy firmy działającej na obszarze naszego województwa, powiatu czy miasta. I tak na przykład w Kłodawie i pobliskich miejscowościach usługi brukowania oferuje firma Usługi brukarskie – Jarosław Robert Kosicki. Jakie cechy powinien mieć jednak dobry brukarz? Liczy się tu przede wszystkim doświadczenie i wiedza na temat technik oraz materiałów, z jakich układana może być nawierzchnia. Dlatego warto pytać firmę brukarską o dotychczasowe zlecenia, jakie zrealizowała.

Przygotowanie do kładzenia kostki

Prace brukarskie wymagają odpowiedniego przygotowania terenu. Konieczne jest przeprowadzenie badania geologicznego, dzięki któremu określone zostaną parametry gruntu. Jego właściwości mają ogromny wpływ na to, jak przebiegać powinno układanie nawierzchni. Częstym błędem wśród inwestorów jest pominięcie tego etapu, a powodem – oszczędności. O badaniach nie wolno jednak zapominać, ponieważ niedopatrzenia w tym zakresie powodować mogą na przykład wypiętrzanie kostki podczas jej eksploatacji czy odbarwianie. Sprawdzić należy, czy pod nawierzchnią brukową znajduje się warstwa przepuszczająca wodę. Jeśli nie, zadbać trzeba o jej odpowiednie odprowadzenie.

Prawidłowe układanie nawierzchni

Jeśli powierzymy prace brukarskie dobrej firmie, możemy być spokojni o realizację. Warto jednak wiedzieć, jakich rozwiązań unikać, by kładzenie kostki brukowej przebiegało sprawnie i bez nieporozumień z wykonawcą. Duże znaczenie ma prawidłowe wykonanie podbudowy – ta musi być ułożona równomiernymi warstwami przy użyciu odpowiednich materiałów. Zapobiegnie to zapadaniu się kostki i powstawaniu kolein. W związku z tym przeznaczenie nawierzchni – podjazd dla samochodu, ścieżki ogrodowe – powinno zostać ustalone jeszcze przed rozpoczęciem prac. Podczas układania pamiętać natomiast należy, aby przylegających do siebie kostek nie układać „na styk” – zachowana musi być minimalna szerokość spoin równa 3 mm. Kostka położona zbyt ciasno będzie napierać na siebie, a to prowadzić będzie do uszkodzeń na krawędziach.