Komin może stanowić zarówno obudowę kanałów dymowych oraz spalinowych, jak i przewodów wentylacyjnych. Może również osłaniać rurę odpowietrzającą instalację kanalizacyjną, a nawet doprowadzać powietrze do palenisk typu zamkniętego. Typ komina oraz przekroje jego kanałów muszą być naniesione w projekcie budowlanym. Jeśli komin ma służyć do odprowadzania produktów spalania, to jego budowa powinna być przystosowana do rodzaju urządzenia grzewczego, które będzie do niego podłączone.

Do jakiś źródeł podłącza się kanały kominowe?

Do budowy komina można użyć tradycyjnie – cegły, albo też wykorzystać elementy prefabrykowane. Wybór warto uzależnić jednak od lokalizacji. Jeśli komin został zaprojektowany w ścianie nośnej, to lepiej postawić go z cegły (unika się wówczas problemów związanych z oparciem stropu). W domu o lekkiej konstrukcji szkieletowej lub gdy komin zaprojektowano jako wolno stojący, wygodniej jest ustawić go z gotowych elementów. Planując inwestycję trzeba pamiętać, że ścianki kominów prefabrykowanych są dosyć cienkie i nie zapewniają dobrej izolacji akustycznej. Źródła wymagające komina to:

     kocioł gazowy lub olejowy,

     kocioł na paliwa stałe,

     kominek.

Firma taka jak MK Bako. Systemy kominowe to odpowiedź na rodzące się problemy związane z odprowadzaniem spalin i wentylacją pomieszczeń. Zwykle taka firma jest  wiodącym producentem systemów kominowych ze stali kwasoodpornej. Dzięki najnowocześniejszemu parkowi maszynowemu jest w stanie wykonać różnego rodzaju wyroby ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej: balustrady, poręcze dla osób niepełnosprawnych, wyroby na zamówienie. Rozwiązuje również sprawy związane z poprawnym działaniem wentylacji w budynkach mieszkalnych oraz przemysłowych. Taka firma bywa dystrybutorem rozwiązań wentylacji higrosterowanej i produkcji elementów podłączeń czarnych do kominków oraz nasad kominowych. Bogate zaplecze magazynowe pozwala obsłużyć klientów zainteresowanych zakupem i montażem systemów kominowych i wentylacyjnych.

Jakie są rodzaje kominów?

Jeśli przewody komina tradycyjnego, czyli murowanego, mają pełnić rolę kanałów dymowych, to należy je wybudować z pełnych cegieł ceramicznych. Kominy, w których zamontowany będzie wkład kominowy na spaliny, albo zawierające wyłącznie kanały wentylacyjne, można wymurować również z innych materiałów. Kominy prefabrykowane powinny być montowane wyłącznie jako przyścienne, oddylatowane od ścian konstrukcyjnych lub jako wolno stojące. Z elementów prefabrykowanych można budować zarówno pojedyncze kanały spalinowe lub dymowe, jak i zespolone kominy z kanałami wentylacyjnymi. Na kominy jednokanałowe można używać dwuściennych elementów stalowych, z umieszczonym między ściankami ociepleniem. Wewnętrzna rura ze stali kwasoodpornej może odprowadzać spaliny z kotłów na gaz, olej, jak również z kominków oraz kotłów na paliwa stałe. Rura zewnętrzna może być wykonana zarówno ze stali kwasoodpornej, jak i z blachy aluminiowej lub stalowej lakierowanej. Kominy stalowe można montować wewnątrz lub na zewnątrz domu.