Żurawie to urządzenia, które pozwalają transportować ciężkie materiały budowlane nawet na bardzo duże wysokości. Są przydatne przede wszystkim podczas budowania wielopiętrowych bloków i biurowców, znacznie przyśpieszając i usprawniając pracę. Warto wiedzieć, które rodzaje żurawi są najczęściej stosowane i na co zwracać uwagę, podczas wyboru odpowiedniego na swój plac budowy.

Rodzaje żurawi

Wśród żurawi budowlanych można wymienić trzy podstawowe typy. Pierwszym z nich są wieżowe, czyli stacjonarne. Służą do transportowania materiałów budowlanych podczas złożonych i długotrwałych inwestycji np. budowy dużego bloku lub całego osiedla. Raz przetransportowane na plac budowy znajdują się na nim aż do jej zakończenia i nie ma możliwości zmiany usytuowania, gdyż koszt montażu i demontażu jest raczej wysoki. Charakteryzują się jednak szczególnie dużym zasięgiem, co znacznie rekompensuje brak mobilności. Drugim typem żurawi są samojezdne, zwane również kołowymi. Od poprzedników wyróżnia je przede wszystkim możliwość przemieszczania się zarówno po placu budowy, jak i drogach publicznych. Mają mniejszy zasięg niż stacjonarne, lecz są łatwiejsze w stosowaniu.


Oprócz tych dwóch rodzajów warto wspomnieć jeszcze o miniżurawiach, które mogą być na podwoziu gąsienicowym, kołowym lub stacjonarne. Ze względu na małe gabaryty mogą być transportowane w trudno dostępne miejsca, a nawet funkcjonować wewnątrz budynków.  

Na co zwracać uwagę podczas wyboru żurawia?

Specjaliści z firmy Dźwig-Mar, której siedziba znajduje się w miejscowości Nowa Biała, podkreślają, że najważniejsze jest właściwe dostosowanie zakresu funkcji do potrzeb wykonawcy. Jeśli konieczne będzie transportowanie ciężarów na spore odległości (np. między sąsiednimi placami budowy), dźwig stacjonarny może się nie sprawdzić. Oprócz podstawowego typu żurawia należy zwracać również uwagę na:

  • Maksymalny zasięg – zarówno pod względem szerokości, jak i wysokości.
  • Sposób montażu – istnieją żurawie samomontujące się oraz takie, które wymagają żurawia pomocniczego.
  • Miejsce obrotu – może obracać się cały żuraw lub wyłącznie wysięgnik z kabiną.
  • Typ wysięgnika – wodzakowy bezodciągowy, wodzakowy odciągowy, wychylny.

Nie należy zapominać o tym, aby dokładnie obliczyć maksymalny udźwig żurawia, który będzie potrzebny na placu budowy od początku do samego końca. Zwłaszcza jeśli chodzi o żurawie stacjonarne, których montaż jest nie tylko czasochłonny, ale też dość skomplikowany. Ceny żurawi są zależnie od typu, rozmiarów oraz marki.