Elementy złączne, które wykorzystuje się szeroko m.in. w budownictwie, muszą wyróżniać się przede wszystkim sporą wytrzymałością na różnego rodzaju obciążenia. Problemem są także najczęściej trudne warunki eksploatacji, na jakie są narażone. Z tego względu wyroby śrubowe w ofercie sprawdzonych producentów dopasowane są do potrzeb klientów – czym dokładnie się wyróżniają najpopularniejsze elementy złączne?

Zabezpieczenie przed korozją

Wyroby śrubowe stosowane w budownictwie oraz przemyśle często mają bezpośredni kontakt z wilgocią. Działanie czynników zewnętrznych prowadzących do pojawienia się ognisk korozji to wciąż spory problem w branży budowlanej, w której poszukiwane są rozwiązania gwarantujące pełne zabezpieczenie przed rdzą. Najpopularniejsze wyroby śrubowe, do których niewątpliwie zaliczają się m.in. śruby dwustronne i oczkowe, pokrywane są przez producentów rozmaitymi pokryciami antykorozyjnymi.

W celu zapewnienia kompletnej ochrony przed korozją stosuje się ocynk galwaniczny, ogniowy lub termodyfuzyjny. Takie zakłady, jak np. Darmet, są w stanie przygotować wyroby śrubowe na indywidualne zamówienie, które będą odporne na trudne warunki eksploatacji. Rozbudowane zaplecze techniczne pozwala też na produkcję wielu innych typów elementów złącznych. To bowiem nie tylko popularne śruby dwustronne i oczkowe, ale także śruby pasowane. Jakie jeszcze wyroby śrubowe można znaleźć w szerokim asortymencie renomowanego producenta?

Zestawy śrubowe i śruby fundamentowe

W budownictwie stworzenie solidnego obiektu uzależnione jest przeważnie od trwałego połączenia elementów konstrukcyjnych z fundamentami. W przypadku konstrukcji stalowych dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie śrub fundamentowych. Są one również wykorzystywane w przemyśle, gdzie świetnie sprawdzają się przy łączeniu korpusów urządzeń oraz maszyn narażonych na intensywną eksploatację. To jedne z popularniejszych wyrobów śrubowych, jakie sprawdzają się zarówno w branży budowlanej, jak i różnych gałęziach przemysłu. Także i takie śruby wykonywane są we wspomnianym wariancie dwustronnym, ale też m.in. młoteczkowym, fajkowym czy czworokątnym.

W przypadku konstrukcji stalowych należy również wspomnieć o połączeniach sprężanych HV. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem są śruby o klasie twardości 10.9. Warto zwrócić uwagę na ten parametr – najpopularniejsze wyroby śrubowe produkowane są bowiem w różnych klasach twardości. Oprócz wspomnianej 10.9 wyróżnia się też 4.6, 5.6, 5.8, 8.8 oraz bardzo wytrzymałe śruby 12.9. Często wybierane przez klientów wyroby śrubowe dla przemysłu i budownictwa wyróżniają się zatem sporą odpornością na wiele czynników zewnętrznych, co uzyskuje się m.in. dzięki ich konstrukcji i specjalnym powłokom. Szeroką ofertą takich elementów złącznych dysponują zakłady produkcyjne z odpowiednim zapleczem technicznym, które mogą przygotować śruby na indywidualne zamówienie.