Kominy to konstrukcje, których głównym zadaniem jest odprowadzanie spalin z budynków wyposażonych w kominki, kotły grzewcze lub piece. Możemy je znaleźć przede wszystkim w domach jednorodzinnych, starych kamienicach oraz innych tego rodzaju obiektach. Za ich czyszczenie odpowiada oczywiście kominiarz, jednak nie są to jedyne usługi, jakie może nam on zaoferować w tym zakresie.

Czym zajmuje się kominiarz?

Usługi kominiarskie kojarzą nam się przede wszystkim z osobami, które w swoim tradycyjnym czarnym stroju wspinają się na dachy obiektów budowlanych, by przetkać kominy. Oczywiście z jednej strony jest to prawda, jednak oprócz tego charakter ich pracy obejmuje również naprawy oraz budowę przewodów kominowych, montaż nasad czy badanie stanu technicznego przewodów kominowych. Profesjonaliści, np. z Zakładu Usług Kominiarskich Krzysztof Janek ze Szczecina, wydadzą również dla nas niezbędne opinie oraz przeprowadzą ekspertyzy i przeglądy kominiarskie dotyczące prawidłowości podłączeń urządzeń kominowych. Do oferty kominiarza ze wspomnianego Zakładu zaliczymy również usługi, takie jak: czyszczenie kominów oraz przewodów kominowych dymowych, spalinowych, wentylacyjnych, przeprowadzanie odbiorów budynków nowowybudowanych i przebudowywanych, udrażnianie kominów oraz montaż Nasad wiatrochronnych.

Zaznaczmy też, że jedno z zadań, przed jakim stoi kominiarz, czyli wykonywanie przeglądów to usługa obowiązkowa dla osób będących właścicielami obiektów wyposażonych w przewody kominowe, gazowe oraz wentylacyjne. Wszystkie aspekty dotyczące tego obowiązku regulują zapisy ustawy o Prawie Budowlanym z 1994 roku. Dodajmy również, iż owe przeglądy kominiarskie powinny być wykonywane nie rzadziej niż raz do roku w obiektach o powierzchni do 2 tysięcy metrów oraz dwa razy do roku w obiektach, których powierzchnia  przekracza tę wielkość. Warto zatem zadbać o temat przeglądów technicznych przewodów kominowych choćby ze względu na nasze bezpieczeństwo oraz zdrowie.

Kto może wykonywać zawód kominiarza?

Oczywiście wykonywaniem powyższych czynności nie mogą zajmować się wszyscy. Tematyką prac związanych z przewodami kominowymi oraz innymi tego rodzaju elementami mogą bowiem parać się tylko odpowiednio uprawnione do tego osoby. Kominiarz musi koniecznie posiadać wykształcenie kierunkowe zdobyte w szkole zawodowej bądź posiadać trzyletnie doświadczenie w pracy na stanowisku pomocnika kominiarskiego wraz z zaliczonym egzaminem zawodowym w Izbie Rzemieślniczej. Pamiętajmy również, iż w przypadku tego zawodu możemy spotkać się z kilkoma ciekawymi narzędziami, które przeznaczone są do prac przy kominach, a są to między innymi anemometr, graca kominiarska czy przepychacz. Wraz z upływem czasu i zdobyciem odpowiedniego doświadczenia możemy uzyskać także tytuł czeladnika lub mistrza kominiarskiego.