Podczas realizowania prac budowlanych istnieje wiele sytuacji, w których wymagane jest użycie rusztowania. To między innymi działania na wysokościach, gdy należy zrobić coś w miejscu, które znajduje się poza naszym zasięgiem. Bez zamontowanych platform nie jest zatem możliwe wykonanie remontu bloku czy położenie elewacji na piętrze. Zastanówmy się, gdzie jeszcze wykorzystywane są te specjalne konstrukcje.

Najważniejsze zalety rusztowań

Jak zostało wspomniane, montowane platformy umożliwiają przede wszystkim pracę na wysokościach. W sytuacjach, gdy użycie drabiny byłoby bardzo niepraktyczne, stalowe konstrukcje pozwalają na swobodne poruszanie się i wykonywanie pracy bez obawy o upadek. Na rynku istnieje wiele typów takich rusztowań, co umożliwia odpowiednie dostosowanie rodzaju do specyfiki przeznaczenia. Bogaty asortyment opisywanych konstrukcji oferuje na przykład firma Budosprzęt z Bytomia. Co więcej, rusztowania są zdecydowanie bardziej stabilne niż drabiny. W większości wypadków, gdy prace budowlane, remonty itp. przeprowadzane są przy pomocy drabiny, potrzeba dwóch ludzi, z których jeden przytrzymuje sprzęt, a drugi wykonuje zlecone zadania. W przypadku rusztowań ten problem nie występuje.

Wykorzystanie rusztowań w różnych rodzajach prac

Opisywane stalowe konstrukcje są stosowane przede wszystkim w różnych pracach budowlanych, wykończeniowych, renowacyjnych i remontowych. Właściwie każde zlecenie związane z działaniem na wysokościach wymaga posiłkowania się tego typu platformami. Warto jednak wspomnieć, że możemy je spotkać nie tylko na placu budowy. Często używane są przez konserwatorów w obiektach przemysłowych czy zakładach produkcyjnych. Trzeba mieć zatem na uwadze fakt, że używa się ich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jednak w obu przypadkach należy odpowiednio dostosować typ rusztowania do przeprowadzanych prac.

Oczywiście podczas realizowania różnych zadań musimy brać pod uwagę pewne indywidualne czynniki – na przykład specyfikę obiektu budowlanego. Powinniśmy przede wszystkim ustalić maksymalną wysokość, szerokość oraz udźwig rusztowania. Ta ostatnia wartość musi być dostosowana do materiałów budowlanych wnoszonych na górę, a także do ilości ludzi poruszających się po platformach. Wysokość natomiast zależy od wysokości samego budynku, a szerokość – ponownie od ilości pracowników firmy budowlanej. Im pomosty robocze są szersze, tym bardziej komfortowa jest praca na wysokościach. Przekłada się to także na zwiększone bezpieczeństwo użytkowników.