Najważniejsze parametry i typy wysokiej klasy śrub ze stali nierdzewnej

Materiał partnera
2019-10-16

Zastosowanie stali nierdzewnej do produkcji śrub daje możliwość stworzenia solidnych i niezwykle wytrzymałych połączeń. Dzięki wykorzystaniu materiału odpornego na korozję śruby takie mogą z powodzeniem być używane nawet w warunkach podwyższonej wilgotności. To jeden z ich najważniejszych parametrów – czym jeszcze się wyróżniają i jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Śruby sprawdzające się w trudnych warunkach

Połączenia śrubowe są stosowane przy różnych materiałach. Za ich pomocą łączy się bowiem nie tylko metalowe elementy, ale także wyroby drewniane czy wykonane z tworzyw sztucznych. Nierzadko połączenia stosowane są w architekturze zewnętrznej, co oznacza narażenie na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Opady deszczu czy śniegu prowadzą do pojawienia się nadmiernej wilgoci, która jednak nie jest przeszkodą w przypadku śrub wykonanych ze stali nierdzewnej.

Takie wyroby opierają się korozji, gwarantując skuteczne połączenie śrubowe na wiele lat. Są one odporne na utlenianie, a do najważniejszych różnic między poszczególnymi modelami warto wskazać typ zastosowanego ocynku. Pokrycie może być bowiem zarówno wykonane jako ocynk galwaniczny, jak i płatkowy lub ogniowy. Takie śruby znaleźć można jednak wyłącznie w asortymencie sprawdzonych producentów, do których grona należy niewątpliwie firma Mix-Met oferująca swoim klientom wyroby dostosowane do ich oczekiwań i potrzeb. Jakie są zatem najczęściej proponowane rodzaje śrub ze stali nierdzewnej i czym się od siebie różnią?

Dopasowane połączenie śrubowe

Śruba może być dopasowana pod wieloma względami. Najczęściej zwracamy uwagę na kształt jej łba oraz gwint. W przypadku pierwszego z wymienionych elementów, warto wskazać najpopularniejsze jego rodzaje. Oferta dobrych producentów połączeń śrubowych to bowiem m.in. śruby ze stali nierdzewnej z łbem stożkowym, grzybkowym, sześciokątnym, walcowym, wypukłym czy radełkowanym. Specjaliści proponują również śruby do połączeń kołnierzowych, a w asortymencie nierzadko znaleźć można też tzw. śruby kciukowe.

Należy także zadbać o dopasowanie pod kątem zastosowanego gwintu. Może być on np. niepełny, znajdując się wyłącznie na części trzpienia. Warto zwrócić uwagę, czy śruby ze stali nierdzewnej są zgodne z normami DIN 931, 933, 961, 6914 oraz ISO 4014. Wyroby najlepszych producentów spełniają w tym zakresie wszelkie wymogi, co jest gwarancją ich wytrzymałości i odporności na trudne warunki. Każdy z rodzajów śrub dostępny jest w ofercie sprawdzonego producenta w wielu wariantach wymiarowych. Średnicę czy długość można dopasować tym samym do potrzeb, tworząc solidne połączenie śrubowe sprawdzające się przez wiele lat.

Opracowanie artykułu:

"Mix-Met" Katarzyna Borowiak

ul. Kaliska 15, 62-500 Konin wielkopolskie
e-mail