Gaz w butlach to bardzo wygodne rozwiązanie dla indywidualnych gospodarstw domowych oraz firm. Najpopularniejszym rodzajem gazu, z którego korzystają gospodarstwa domowe to propan-butan. W różnych branżach także korzysta się z gazu w butlach. Są to tak zwane gazy techniczne.

Jaki rodzaj gazu wybrać?

Propan-butan to najpopularniejsza mieszanina gazów płynnych. Wykorzystuje się go do gotowania na domowych kuchenkach gazowych, do ogrzewania pomieszczeń za pomocą specjalnych piecyków na butlę z gazem. Propan-butan musi być stosowany w pomieszczeniach. Gazem, który jest odpowiedni do używania w niskich temperaturach jest propan, który jest gazem technicznym. Może być on stosowany, gdy zbiorniki znajdują się na zewnątrz. Z tego względu większość zbiorników na gaz, służących do ogrzewania domów, jest napełnianych właśnie propanem. Z butli zawierających propan korzystają dekarze, drogowcy oraz wszyscy ci, którzy muszą pracować w niskich temperaturach na zewnątrz.

Rodzaje gazów technicznych

Gazy techniczne to gazy lub mieszaniny gazów, które wykorzystuje się na szeroką skalę w przemyśle. Najczęściej używanymi rodzajami gazów technicznych są: acetylen, azot, dwutlenek węgla, wodór, hel.

Acetylen to bezbarwny gaz o słabym zapachu. Spala się białym płomieniem. Wykorzystywany jest do obróbki szkła i metali.

Azot jest przede wszystkim głównym składnikiem atmosfery ziemskiej. Nie ma koloru, jest bez zapachu, jest nietoksyczny. Powszechnie stosowany w branży żywnościowej np. do pakowania żywności oraz do szokowego mrożenia produktów. Stosuje się go również w przemyśle chemicznym oraz w budownictwie.

Wodór jest gazem bezbarwnym, bezwonnym. Jest palny. Wykorzystuje się go w przemyśle spożywczym przede wszystkim do uwodorniania tłuszczów, czyli do produkcji margaryny i innych tłuszczów, które mają postać stałą. Wykorzystywany jest także do przemysłowego płomieniowego cięcia pod wodą.

Hel to gaz nietoksyczny. Wykorzystywany jest podczas spawania, obróbce metali czy do napełniania poduszek powietrznych w pojazdach.

Dwutlenek węgla jest bardzo popularnym gazem wykorzystywanym w przemyśle spożywczym. Stosuje się go do produkcji napojów gazowanych i podczas pakowania żywności. Poza tym często jest stosowany w produkcji różnego rodzaju aerozoli.

Napełnianie i wymiana butli

Wymiana lub napełnianie butli z gazem powinna być szybka i sprawna. Jak wygląda ten proces wymiany butli w firmie Gaz-Bud opowiada pracownik firmy:

Nasza firma zajmuje się dostarczaniem gazów technicznych oraz spawalniczych do firm i zakładów przemysłowych. Posiadamy również butle z gazem propan-butan, które dowozimy najczęściej do gospodarstw domowych. Napełniamy butle gazem również u klienta. W swojej ofercie mamy także butle z gazem do wózków widłowych oraz gazy spożywcze, takie jak dwutlenek węgla.  

Gazy techniczne są bardzo istotne w przemyśle. Wiele branż w swoich liniach technologicznych wykorzystuje gazy techniczne. Dlatego firma dostarczająca butle z gazem powinna być profesjonalna i oferować gaz o najwyższej jakości.