Tak jak wszystkie inne instalacje użytkowe, również kanalizacja może wymagać konserwacji, czy naprawy w przypadku usterek. Sprawdźmy zatem, na czym polega bezwykopowa naprawa kanalizacji, a także zapoznajmy się z ofertą firmy Usługi Specjalistyczne Sebastiana Ławniczaka. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Kiedy wykonuje się naprawy bezwykopowe?

Metoda bezwykopowej naprawy kanalizacji wykorzystywana jest w przypadku różnych zastosowań. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy bezpośredni dostęp do rur poprzez wykop jest niemożliwy, bądź utrudniony. Przykładem są instalacje w obiektach, w których znajduje się wiele maszyn, bądź kanalizacje biegnące pod budynkami i drogami. W takiej sytuacji naprawa kanalizacji metodą bezwykopową będzie najrozsądniejszym działaniem. Technika sprawdzi się m.in. przy usuwaniu awarii związanych z kanalizacją sanitarną, przemysłową i deszczową. Metoda bezwykopowa stosowana jest np. podczas likwidacji usterek wynikających z nieszczelnych złączy, znacznych ubytków rur, wrastających korzeni, stwardnienia osadów, itp.

Jak przebiega naprawa kanalizacji metodą bezwykopową?

Zanim specjaliści z firmy Usługi Specjalistyczne Sebastiana Ławniczaka przejdą do właściwych prac związanych z naprawą, niezbędne jest precyzyjne oczyszczenie kanalizacji, a także dosadne zidentyfikowanie przyczyny problemu. Do tego zadania wykorzystuje się monitoring kanalizacji z użyciem kamery. Po wykonaniu tej czynności przechodzi się do tzw. naprawy punktowej. Metoda ta stosowana jest tam, gdzie dochodzi do ubytków w najsłabszych miejscach instalacji, czy nieszczelności powstałych przez korzenie drzew. Jak zatem wygląda taka naprawa? Niezbędne jest użycie specjalnego urządzenia – paker. Jak mówią fachowcy z firmy Usługi Specjalistyczne Sebastiana Ławniczaka:

Urządzenie wprowadzone jest do kanału wraz z zastosowaniem wykładziny z włókna szklanego nasączonego żywicą. Paker zostaje wpuszczony w miejsce uszkodzenia i wypełniony ciśnieniem powietrza, co powiększa jego średnicę, powodując dociśnięcie wykładziny do ścian kanału.

Należy dodać, że tego typu naprawa to uniwersalna i ekonomiczna metoda, która sprawdzi się w instalacjach kanalizacyjnych o dobrym stanie technicznym. Co jeszcze oferuje firma Sebastiana Ławniczaka? Usługi obejmują m.in. kontrolę spadków podłużnych kanałów, laserowy pomiar owalności rury, czyszczenie instalacji wentylacyjnych, obsługę geotechniczną budowy, czy czyszczenie hydrodynamiczne.