Podobnie jak wszystkie obiekty i elementy budowlane, tak i kominy mają swoją określoną żywotność. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że system kominowy to element, który funkcjonuje w specyficznych warunkach temperaturowych, a także w kontakcie z kwasami, chlorkami, fluorkami i innymi związkami chemicznymi uwalniającymi się w procesie spalania. Towarzyszy temu także wilgoć. To bardzo korozyjna mieszanka.

Jakie są metody renowacji kominów?

Wziąwszy pod uwagę czynniki oddziałujące na komin możemy domyślić się, że jego trwałość zwykle jest mniejsza, niż pozostałej części budynku. Niekorzystne warunki wpływają także na jego szczelność. Dlatego warto po kilku latach użytkowania rozważyć renowację komina – przełoży się ona na poprawę efektywności całej instalacji grzewczej. Coroczne przeglądy kominiarskie, a także stosowanie właściwego paliwa pomaga w wydłużeniu jego żywotności. Może jednak zajść konieczność zmiany technologii grzewczej, kiedy to wymagania dla komina będą wyższe, niż te, które w danym momencie spełnia. To także dobry moment, by zająć się remontem całej instalacji grzewczej a także uszczelnieniem, czyszczeniem i remontem komina. Najczęściej spotykanymi sposobami naprawy i uszczelniania komina są:

  • montaż wkładu stalowego,
  • zastosowanie masy uszczelniającej,
  • montaż rur ceramicznych.

Każda naprawa komina wymaga sprawdzenia przez kominiarza, czy da się ją przeprowadzić i w jaki sposób.

Szlamowanie kominów

Stosowanie masy uszczelniającej, inaczej szlamowanie komina, możliwe jest jeśli komin ma odpowiedni przekrój, a podłączone do niego urządzenie grzewcze emituje spaliny suche. Masa, którą stosuje Firma Handlowo Usługowa Pawik to zaprawa sypka, która tworzy masę gotową do użycia po wymieszaniu z określoną ilością wody. Uzupełnia się nią ubytki wewnątrz ścian przewodów kominowych spalinowych i wentylacyjnych. Dzięki temu zabiegowi kanały wentylacyjne i przewody odprowadzające spaliny zostają uszczelnione, ale pamiętać należy, że ta metod możliwa jest do zastosowania w kominach wykonanych z cegły, betonu i ceramiki. Masa uszczelniająca ma bardzo dobrą przyczepność, jest więc łatwa do aplikacji. Jest też elastyczna po zastygnięciu, dzięki czemu nie pojawiają się w jej objętości skurcze ani pęknięcia. Ma wysoką odporność na ścieranie oraz na bardzo wysokie temperatury.