Na odbiór prezentacji budynku wpływa nie tylko sam jego wygląd, ale również aranżacja przestrzeni w jego okolicy. Dlatego też na popularności zyskują podjazdy z kostki brukowej. Materiał ten charakteryzuje się bowiem licznymi zaletami, które doceniają właściciele nie tylko prywatnych posesji, ale i użytku publicznego. Przyjrzyjmy się zatem charakterystyce kostki brukowej oraz korzyściom płynącym z jej zastosowania. 

Właściwości kostki brukowej 

Kostka brukowa jest wybierana z uwagi na połączenie niskiej ceny, dużej wytrzymałości i optymalnych walorów estetycznych. Jest ona bowiem odporna na duże obciążenia; nawierzchnia z kostki brukowej może nam służyć przez lata, nawet jeśli stanowi podjazd do garażu, który użytkujemy każdego dnia. Nie ulega uszkodzeniom, nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych – jest mrozoodporna i antypoślizgowa. Nie należy również do najdroższych materiałów, dlatego można pozwolić sobie na jej zakup, nawet posiadając ograniczone zasoby finansowe. Jej montaż nie jest skomplikowany i długotrwały, jego przeprowadzenie warto jednak powierzyć profesjonalistom – na przykład z firmy Brukarz, Usługi Brukarskie Markol Przedsiębiorstwo Usługowe. Od poprawności układania nawierzchni zależą jej późniejsze właściwości użytkowe. 

Warto zwrócić również uwagę na różnorodność wyboru kostki brukowej. Produkty te dostępne są bowiem na rynku w różnych wersjach kolorystycznych, co pozwoli nam na indywidualne dobrane materiałów względem stylu architektonicznego budynku. 

Różne rodzaje kostek brukowych 

Wyróżniamy różne materiały, z których wykonywane są kostki brukowe. Podstawowy podział, względem wykorzystanego do produkcji materiału, prezentuje się następująco:

  • Kostki brukowe kamienne – kamienie naturalne wyróżniają się efektownym wyglądem. Posiadają również świetne parametry wytrzymałościowe.
  • Kostki brukowe betonowe – to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj. Jest on bowiem tani i jednocześnie bardzo odporny. Wykorzystywany do budowy podjazdów i parkingów. 
  • Kostki brukowe z kamienia polnego – czynnikiem, który wyróżnia je spośród konkurencji, jest nieregularny wygląd. 

Pamiętajmy jednak, że aby zachować optymalną żywotność nawierzchni, należy zadbać o jej odpowiednią konserwację. Kostka brukowa wymaga bowiem regularnego czyszczenia, odśnieżania i usuwania nalotów powstałych w wyniku wilgoci.