Instalacja kanalizacyjna jedynie na pierwszy rzut oka może wydawać się niezniszczalna. W rzeczywistości jest to stosunkowo delikatny i powiązany ze sobą system. Choć awarie kanalizacji nie zdarzają się bardzo często, to jedną z najczęściej spotykanych usterek jest jej niedrożność. W jaki sposób do niej dochodzi i jak skutecznie poradzić sobie z tym mało komfortowym problemem?

Niedrożność kanalizacji – przyczyny

Do zatkania się instalacji kanalizacyjnej zdecydowanie najczęściej dochodzi z winy samych użytkowników. Pierwszym i zasadniczym błędem, który popełniają ludzie, jest ten, związany z brakiem serwisowania instalacji. Do czego może przyczynić się taki stan rzeczy? W nieregularnie czyszczonej kanalizacji powoli, acz bardzo stopniowo zaczną się osadzać różnego rodzaju zanieczyszczenia. W skrajnej sytuacji może dość do zamknięcia światła rury, a co za tym idzie zatkania. Nieprawidłowości w działaniu instalacji w tym przypadku można łatwo rozpoznać po czasie, jaki woda potrzebuje, aby całkowicie odpłynąć np. ze zlewu. Zdarza się również, że do instalacji kanalizacyjnej trafiają przedmioty, które w żadnym wypadku nie powinny się tam znaleźć. Jeżeli ich średnica jest zbliżona lub identyczna ze średnicą rury, bardzo szybko może dojść na braku drożności. Sytuacja ta może się okazać bardzo kłopotliwa. Ze względu na rozległość całej instalacji już sama próba zlokalizowania usterki może okazać się bardzo trudna. Co zrobić w takiej sytuacji?

Udrażnianie kanalizacji – jak się to robi?

Aby usterka została usunięta zarówno sprawnie, jak i skutecznie, warto skorzystać z usług doświadczonych specjalistów. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Raltech-Instal, która dzięki nowoczesnemu wyposażeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej zdążyła wyrobić sobie opinie jednej z najlepszych w regionie. Usunięcia awarii można dokonać za pomocą udrażniania mechanicznego, polegającego na umieszczeniu w rurach specjalistycznie zaprojektowanej głowicy, która dosłownie przebija się przez nagromadzone osady. Drugą metodą, uznawaną za zdecydowanie mniej inwazyjną i bezpieczniejszą dla samej instalacji, jest udrażnianie ciśnieniowe. Wykonuje się je za pomocą urządzeń, wykorzystujących wodę pod ogromnym ciśnieniem. Warto również wspomnieć o tym, iż najlepsi hydraulicy są także w stanie dokonać wizji instalacji za pomocą kamer. Pozwala to na dokładne zlokalizowanie zatoru i jeszcze sprawniejsze jego usunięcie. Choć skorzystanie z usług fachowców wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami, to raczej nie powinno podejmować się próby wykonania udrażniania samodzielnie. Bez odpowiedniego wyposażenia może do przynieść skutki odwrotne do oczekiwanych.