Wilgoć w mieszkaniu to poważny problem, którego nie można ignorować. Do jej wystąpienia prowadzą nie tylko czynniki zewnętrzne takie jak opady czy wysoki poziom wód gruntowych, ale też czynniki występujące w tak zwanych pomieszczeniach wilgotnych; łazience, toalecie, pralni czy też kuchni. Skuteczną ochroną przed działaniem wilgoci jest izolacja przeciwwodna, określana także jako hydroizolacja. Więcej na jej temat dowiemy się od specjalisty z firmy: Nordipol PHU Zenon Heimowski

Gdzie rozmieścić hydroizolację?

Wilgoć to zagrożenie dla trwałości wyposażenia znajdującego się we wnętrzu mieszkania. Może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów, przyspieszać niszczenie drewnianych mebli czy korozję metalowych elementów. Dlatego w pomieszczeniach wilgotnych lub mokrych stosowana jest izolacja przeciwwodna. Za pomieszczenie takie uznać należy każde, w którym występuje ryzyko polania ściany czy posadzki wodą lub gromadzenia wody na ich powierzchni. Hydroizolacja nie musi przy tym zostać położona na całej powierzchni ścian oraz podłogi – możemy wyznaczyć konkretne miejsca, gdzie będzie ona potrzebna. To ustalimy, odpowiadając na kilka pytań:

  • Czy dana powierzchnia narażona jest na kontakt z wodą/wilgocią?

  • W jaki sposób powierzchnia narażona jest na kontakt z wodą/wilgocią?

W łazience znajdują się dwa rodzaje stref; mokre, która są bezpośrednio narażone na kontakt z wodą i wymagają zaizolowania, a także wilgotne, czyli pozostałe miejsca w pomieszczeniu. To, czy źródłem wilgoci jest prysznic, czy też bateria umywalkowa, decyduje o doborze materiałów hydroizolacyjnych.

W łazience domowej z baterią natryskową i wanną izolacja przeciwwodna położona zostanie na całej powierzchni posadzki oraz na ścianach wokół łazienki do wysokości 10 centymetrów i wokół wanny do wysokości około 200 centymetrów. Natomiast w przypadku kabiny prysznicowej izolacja przeciwwodna musi znaleźć się na powierzchni całej ściany wewnątrz kabiny. Drzwi kabiny skutecznie izolują jej przestrzeń, ale zasłona prysznicowa oznacza poszerzenie strefy mokrej o około 50 centymetrów poza brodzik.

Materiały stosowane w hydroizolacji

Przy wyborze optymalnego dla nas rozwiązania i późniejszym montażu izolacji przeciwwodnej pomoże nam firma z branży taka jak Nordipol PHU Zenon Heimowski. Najlepszym momentem na położenie izolacji w łazience czy innym mokrym pomieszczeniu jest bowiem generalny remont mieszkania.  Na rynku materiałów budowlanych dostępne są rozmaite produkty przeznaczone do hydroizolacji. Popularnym rozwiązaniem jest folia w płynie oparta na tworzywach sztucznych, której zalety obejmują łatwość użycia oraz wysoką szczelność. Może być stosowana na wielu rodzajach podłoży, w tym na betonie, tynku cementowo-wapiennym czy płytach gipsowo-kartonowych.

W roli hydroizolacji świetnie sprawdza się również mikrozaprawa, w której składzie znajduje się cement, kruszywo, polimery oraz związki hydrofobowe. Jej głównym atutem jest to, że może być ona bez problemu nakładana na wilgotne podłoże. Rzadko spotkamy natomiast maty czy folie uszczelniające. Folia to materiał hydroizolacyjny powstały z folii z tworzyw sztucznych zespolonej z techniczną włókniną. Mata uszczelniająca to materiał z tworzywa sztucznego o specjalnym kształcie. Obok powłoki wodochronnej na system izolacji składają się również kształtki i taśmy uszczelniające, zaprawa klejąca i spoinująca oraz masa do wypełnienia dylatacji.

Kafelki i hydroizolacja

Nordipol PHU specjalizuje się w szerokim zakresie usług budowlanych oraz remontowych. W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się prace kafelkarskie, hydroizolacja, prace remontowe mieszkań oraz remonty budynków biurowych. Nordipol PHU wykonuje remonty budynków i obiektów budowlanych, a także specjalizuje się w hydroizolacji budynków biurowych, osiedli mieszkaniowych, hoteli i innych obiektów. Prace remontowe mieszkań, domów oraz obiektów budowlanych są realizowane z dbałością o najwyższą jakość i zadowolenie klientów.